1 января 2018 г. 03:29

Мені подобається більшість ідей Ялома, але його книги і його методи роботи із клієнтами — не дуже. Однак ця книжка припала мені до душі більше, ніж попередня («Ліки від кохання»). Причому мені сподобалося тут не те, що Ялом намагався донести, а те, що у нього слугувало фоном.

Він намагався протиставити похмуру філософію Шопенгауера екзистенційній психотерапії, але це дуже різні речі. Фактично, він спробував поставити на одну сторону Шопенгаера, а на іншу себе самого, і намагався показати (можливо, несвідомо), що він переважає Шопенгауера. Однак це було дуже непереконливо. При тому, що я особисто не захоплююся Шопенгаером, я якраз прихильник Бубера, Шопенгауер на сторінках цієї книги був найбільш живим і найбільш переконливим персонажем. А зміна у Філіпові наприкінці виглядала як життєва поразка. Власне ця книга, як і більшість написаного Яломом, це, як на мене, ілюстрація невдалої психотерапії.

Для осмислення феномену страждання Шопегауер по-справжньому незамінний. Його гранична самотність і те, як він зміг реалізувати цей стан, який інших доводить до алкоголізму чи самогубства, викликає величезну повагу і навіть захоплення. Він ще й примудрився дуже переконливо агітувати за свій стиль життя, що, до уважного прочитання його праць, здалося б абсурдом для будь-кого.

Книга непогана тим, що вона гостро ставить дуже важливі проблеми, дає деякі натяки і відсилання на шляхи осмислення цих проблем. Утім, проблеми тут не розв'язуються і переконливих відповідей немає. Після цієї книги мені по-справжньому захотілося прочитати «Світ як воля і уявлення». До цього я читав лише якісь вибрані фрагменти Шопенгауера, що не дають цілісного уявлення про його філософію.

Із критики Яломом Шопенгауера єдине, що мені припало до душі, це його іронія над буддизмом (і мабуть індуїзмом): відмова від бажань звільняє від страждань, але побічним ефектом є те, що такі люди і не живуть повноцінно.

З літературної точки зору книжка так собі, досить посередня, хоча і краща за «Ліки від кохання». Її основна цінність у тому, як тут показана психотерапія і, частково, філософія.