20 августа 2017 г. 15:21

5 Хорошо красавицам, они всем нравятся, им об этом и о том не надо париться... (с)

Так співає Вєрка Сердючка, а от як воно було насправді - у своєму романі розповідає видатний український письменник Панас Мирний.
Якось так ми звикли, що шкільна класика, тобто твори зі шкільної програми - це щось таке нудне й невиразно-сіре, що його треба читати аби лише отримати гарну оцінку в школі, а зовсім не для того, щоб отримувати задоволення від мови автора, його стилю, подій, які він змальовує...
Так от і з цим твором - в школі він був необов"язковим для читання, тому пройшов повз мене й, можливо, це й непогано - тому що в школі я була б не готова сприймати все те, що тут написано так, як сприйняла це зараз.
Важка історія доньки колишнього кріпака та наймички Христини - першої красуні на селі, працьовитої та веселої дівчини, якій би складати своє щастя у рідному селі, але ж не все так просто, є люди, які готові на все, аби цьому щастю завадити. Виявляється, так легко занепастити просту дівчину, якщо ти в 19 столітті й маєш хоч трохи влади!
Тому довелося Христині пройти весь шлях гарної дівчини, позбавленої рідного краю - від праці наймичкою за копійки в чужих панів до поневірянь попідтинню. Були й в неї і радісні дні - коли вона знайшла спільну мову із першою хазяйкою, Загнибідихою, коли закохалася у панича й той наче відповідав взаємністю, коли майже повернулася до рідного села панянкою... Така вона - непередбачувана доля, то в гору підійме, то понесе з тієї гори. Показано й визволення людей з кріпацтва - ну от наче отримали люди свободу, але ж як тією свободою користуватиися, якщо вона нічого за свободою не має - кріпак завжди жив біля пана й в нього не було нічого свого - ані землі, ані якого даху над головою. От є в тебе свобода - але куди тобі йти?
Епічна картина побуту 19 сторіччя - зображено й життя простих людей у селі, з їх звичаями та прикметами (тут і сцени святкування Різдва та Великодня, обряди поховання, так й побутові сцени), й життя паничів в містах, з великою любов"ю показано українську природу. І все це описано такою живою та яскравою мовою, просто читаєш й насолоджуєшься.