6 ноября 2016 г. 02:16

5 перлинки

Тоненька, чорно-біла книжечка. Папір що правда білий. На обкладинці привертає увагу хіба що логотип серії, гарна корона з вогню та шрифт під модерн. Нічого святкового або пафосного, між тим перед нами один з найвідоміших текстів Палійського канону - зводу сакральних буддийських книг. Не сказати що він є визначним, але принаймні одним з найбільш розповсюджених він є точно. За поширеностю серед вірних його можна порівняти з Евангілієм. Історію життя Ісуса багато хто знає не через приналежність до християнства а через те що це прецедентний текст культури. Дхаммападу, завдяки її афорестичності, також. Це показує наскільки визначним є текст для людей. Він відображує дух їхнього сприйняття дійсності.
Якщо дивитись через призму життя, то також виходять паралелі. Евангіліє розповідає ззовні про життя месії, цитуючи його так чи інакше. Дхаммапада є збіркою афоризмів сказаних прямою мовою за вчасного випадка життя тим самим месією і записаним взагалі без всякого контексту. По таких речах можна порівнювати різність культур.

З приводу самого тексту нічого не можна сказати. Це короткі глибокі афоризми, а не текст, перш за все. Вони є довершеними перлинами мудрості та любові для тих кому близькі ідеї буддизму, або хоча б певна міра еклектичного постмодернізму і взагалі вміння цінувати і насолоджуватись чужим способом мислення. Вони також є абсолютно безглуздими для людей що такими якостями не відрізняються, або для тих хто планує негайно просветліти після прочитання. Вирогідність невелика. Для гурманів що розуміються на тонких відтінках скажу що книжка чарівно передає дух вчення. Прості, невимушені, глибокі думки, складені таким чином що б їх було зручно думати. Печиво з передбаченнями, поки жуєш - думаєш. Така література може надати натхнення.

Дуже символічно що у наш час (вже не у наш) такі книжки видаються такими простими. Без жодних прикрас і часто на газетному папері. Чарівні переклади з жахливими макетами, ретельні посилання що друкуються меншим шрифтом і всеодно не поміщаються на сторінку. Це нічого, навіть симпатично. Зараз навколо стільки гучних та блискучих речей, що можна виділятися тишою.