bezkonechno

посягаю на книжные просторы :)

21 мая 2016 г. 03:29

5  Украинский Брэдбери

«Ех, учителi-вчителi, завпеди i директори! Хiба вони розумiють що-небудь у шпигунах, у героях! Хiба вони розумiють, як же ж ото хочеться затримати справжнього шпигуна i стати героєм? Щоб про тебе писали в газетi передавали по радiо, а то й по телевiзору. Хiба вони розумiють!»

Я зрозуміла! Я його знайшла! Тільки тепер я зрозуміла, що знайшла українського Рея Бредбері з його вже майже класичним ”Кульбабовим вином"! Навіть не думала, що зможу знов переживати ті неймовірні відчуття, які мені випадково подарував американець Рей Бредбері. Та ще й де я їх відшукаю?! Коли перечитуватиму Всеволода Нестайко! Дивовижно, але так! Вперше я читала “Тореадорів…” в школі, з того часу пройшло вже багато років, але я назавжди запам’ятала, що книжка дуже весела, а ще — порівняння: ”Очі, наче тракторні фари”. :) Яка я була щаслива, коли знайшла ту смішнючу цитату з дитинства!

«Ми повмощувались зручнiше i почали обговорювати подробицi. Насамперед — бик. Кандидатура колгоспного бугая Петьки була вiдхилена одразу. То таке страшнюче мурмило, що його навiть сам зоотехнiк Iван Свиридович боїться. Очi — наче тракторнi фари. Землю гребе ногами, як екскаватор»

Дуже класно читати в оригіналі, близьким для тебе мовленням і майже рідною говіркою, розуміти аунтентичність, впізнавати своє, рідне. Один мінус: в моєму варіанті ще присутні ідеологічні постулати. Звісно, зараз вже легше раніше відкидати, але дуже хочеться колись прочитати саме очищене видання, тим більше, що це робив сам Всеволод Нестайко.

«Що таке «кандидат», ми добре знаємо. Явина мати була кандидатом у депутати районної Ради. Її бiографiя з фотографiєю висiла на стiнi нашої школи. Та це було недовго. Пройшли вибори, i Явина мати стала депутатом. А цi третiй рiк приїздять, i все iще кандидати.
— Щось довго їх не вибирають, — казав Ява. — Мабуть, не дуже вдатнi до наук. Як ми з тобою.»

Ява Рень та Павлуша Завгородній — два друга, які дещо різняться характерами, проте, коли зійдуться разом — ховайся! Один зазвичай є генератором ідей, а інший надто гарно їх доповнює! Чого тільки не придумають хлопці, куди тільки не вплутаються, прагнучи, і навіть не дуже прагнучи пригод! Стільки чудернацьких ситуацій буває тільки в дитинстві, причому не в дитинстві за гаджетами, а в нашому з вами: давнішому, прекрасному дитинстві на вулиці, на природі, з друзями… Хто не хотів прославитися? Бодай щось утнути таке… величне, справжнє, геройське! А в селі для хлопців завжди повнісінько бешкету і надважливих справ, адже діти завжди бачать більше, ніж зайняті дорослі, яким ніколи приглядатися до дрібниць, прислухатися до розмов… Ява та Павлуша встигають спроектувати метро в Васюківці, ловити шпигунів і навіть доїхати до Києва (та ще й не один раз!).

«Ми припливли туди ще ранiше за них. Недаремно Ява був онук дiда Варави, а я — Явин друг. Ми знали у плавнях такi вузесенькi протоки серед очеретiв, якi рiдко хто в селi знав.»

З друзями встигаєш прожити ще раз ціле дитинство, згадати якісь свої бешкети та щиро сміятися.

«Бiля свинарника нас зустрiчає гундосим рохканням п'ятипудова льоха Манюня, противна й плямиста, як географiчна карта.»

«Вiн почав бiгти, по-моєму, ще в небi. Бо коли ноги його торкнулися землi, вiн уже щодуху мчав до ставка»

«Я пiдморгувати не вмiю, в мене обидва ока клiпають, як у дiда Варави»

«Я дружив з Антончиком Мацiєвським. Вiн мене малиною частував. У них було багато в саду малини, а в нас не було. А малина з молоком — ви ж знаєте! Я навiть бiльше, нiж вареники з вишнями, люблю.
Я гадав, що дружитиму з Антончиком i їстиму малину аж до старостi Але…»

«Я йшов i думав: «I що ото за синоптики, що не вмiють звичаишсiнького дощу вгадати! В нас у селi кожна баба вам за три днi наперед дощ завбачить. Прикмет же є певних скiльки хочеш. I по тому, як вiтер вихриться — чи на порiг, чи з порога. I як кури поводяться. I як сонце сiдає… I коли дерева балакають…
Завели б собi на метеостанцiї курей — i клопоту б не мали! Не зривали б тодi кiнозйомок!»

«Не ставала Галина Сидорiвна у рядок, хоч ти лусни! Якби вона була, скажiмо, Ганна Iванiвна (як Гребенючка), то все дуже просто: «Дорога наша Ганно Iванiвно!», «Ми вас любимо, Ганно Iванiвно!», «Не забудемо Ганну Iванiвну…». Але називати її Ганною Iванiвною, коли вона Галина Сидорiвна, було б нетактовно.»

Разом з тим історії такі рідні, що зовсім не дивуєшся і віриш. Пам’ятаєш. Особливо, якщо виріс в селі, а не в місті, якщо дитинство пройшло десь приблизно так само, інколи з поправкою на те, що була дівчинкою (але та дівчинка робила достатньо всякої шкоди на пару з друзями-хлопцями). Читаєш і розумієш, яке в тебе чарівне було дитинство, радієш — є що згадати. Були й крадені з городів фрукти, які, звісно ж, смачніші, і всілякі шпигунські справи, і цвіт, старанно натрушений другом в твоє довге волосся, і падіння якусь багнюку або ряску, і походи в “далекі” закуточки без дозволу, і, і, і… Всього й не згадаєш, але від розповіді Нестайка стає так добре на душі, я ніби помолодшала на більш ніж десяток років. Ці уявні пригоди, цілий світ, який можна було собі придумати, а потім розплутувати і заплутувати його; якісь помилки, які тепер очевидні, пригоди, які так швидко заміщують одна одну, що навіть не помічаєш; небажання іти вчитися, бо це вже на цілий день, маленькі і такі прозорі дитячі хитрощі… Батькам було весело, а нам інколи гірко, але зрештою ще веселіше.

«I чого вони так задаються, отi старшокласники? Подумаєш, мудрецi! Теж двiйки одержують.»

Найприємніше — головний мотив, який йде через всю історію. Про цінність дружби. Пам’ятаєте? В дитинстві дружба — щось таке величне і найголовніше в житті, те, що назавжди. Потім ми змінюємося, виростаємо, розчаровуємося і часто знецінюємо те, про що так гарно думали колись малими. А зрештою, то є найголовніше. Дружіть так, щоби потім не було щемлячої ностальгії, бережіть.

«Святе це дiло — дружба. Найсвятiше i найчистiше почуття в свiтi. I найчистiше воно в дитинствi. Бережiть його i шануйте! Бо найвiрнiшi, найбiльшi, найкращi друзi в свiтi — це друзi дитинства. I той, хто на все життя збереже друга дитинства, той щасливий! А хто не збереже, тому гiрко буде. Бо дитинство не повторюється… I проживе той своє життя без дружби. I буде воно дуже безрадiсним, хоч, може, й довгим. I не вiдчус вiн себе по-справокньому людиною. Бо найбiльше ти Людина, коли щось робиш для друга.»

Одна з кращих заповідей для майбутнього дорослого життя.
~~~~~~

Перевод на русский язык

«Эх, учителя-учителя, завпеды и директора! Разве они понимают что-нибудь в шпионах, в героях! Разве они понимают, как же хочется задержать настоящего шпиона и стать героем? Чтобы о тебе писали в газете передавали по радио, а то и по телевизору. Разве они понимают! »

Я поняла! Я его нашла! Только теперь я поняла, что нашла украинского Рэя Брэдбери с его уже почти классическим ”Вином из одуванчиков”! Даже не думала, что смогу снова переживать те невероятные ощущения, которые мне случайно подарил американец Рэй Брэдбери. Да еще и где я их отыщу?! Когда буду перечитывать Всеволода Нестайко! Удивительно, но так и есть! Впервые я читала "Тореадоров ..." в школе, с тех пор прошло уже много лет, но я навсегда запомнила, что книга очень веселая, а еще - сравнение "Глаза, как тракторные фары". :) Как я была счастлива, когда нашла ту смешнючую цитату из детства!

«Мы умостились поудобнее и начали обсуждать подробности. Прежде всего - бык. Кандидатура колхозного быка Петьки была отклонена сразу. Это такое страшилище, что его даже сам зоотехник Иван Свиридович боится. Глаза - как тракторные фары. Землю гребет ногами, как экскаватор »

Очень классно читать близкой для тебя речью и почти родным говором, понимать аунтентичнисть, узнавать свое, родное. Один минус: в моем варианте еще присутствуют идеологические постулаты. Конечно, сейчас уже легче отсеивать лишнее, но очень хочется прочитать именно очищенное издание, тем более, что это делал сам Всеволод Нестайко.

«Что такое «кандидат», мы хорошо знаем. Явина мама была кандидатом в депутаты районного Совета. Ее биография с фотографиями висела на стене нашей школы. Но это было недолго. Прошли выборы, Явина мама стала депутатом. А эти третий год приезжают, и все еще кандидаты.
- Что-то долго их не выбирают, - говорил Ява. - Наверное, не очень способны к наукам. Как мы с тобой.»

Ява Рень и Павлуша Завгородний - два друга, которые несколько отличаются характерами, однако, когда сойдутся вместе - прячься! Один обычно является генератором идей, а другой слишком уж хорошо их дополняет! Чего только не придумают ребята, куда только не ввяжутся, стремясь, и даже не очень стремясь к приключениям! Столько причудливых ситуаций бывает только в детстве, причем не в детстве за гаджетами, а в нашем с вами, давнем, прекрасном детстве: на улице, на природе, с друзьями... Кто не хотел прославиться? Хоть что-то выкинуть такое... величественное, настоящее, геройское! А в селе для ребят всегда хватало хулиганства и сверхважных дел, ведь дети всегда видят больше, чем занятые взрослые, которым никогда присматриваться к мелочам, прислушиваться к разговорам ... Ява и Павлуша успевают спроектировать метро в Васюковке, ловить шпионов и даже доехать до Киева (и не один раз!).

«Мы приплыли туда еще раньше их. Недаром Ява был внук деда Варавы, а я - Явин друг. Мы знали в плавнях такие узенькие протоки среди кмыша, которые редко кто в селе знал.»

С друзьями успеваешь прожить еще раз целое детство, вспомнить какие-то свои дебоши и искренне смеяться.

«Около свинарника нас встречает гундосым хрюканьем пятипудовая свинья Манюня, пятнистая, как географическая карта.»

«Он начал бежать, по-моему, еще в небе. Потому что когда ноги его коснулись земли, он уже изо всех сил мчался к пруду »

«Я подмигивать не умею, у меня оба глаза моргают, как в деда Варавы»

«Я дружил с Антоном Мациевским. Он меня малиной угощал. У них было много в саду малины, а у нас не было. А малина с молоком - вы же знаете! Я даже больше, чем вареники с вишнями, люблю.
Я думал, что буду дружить с Антоном и есть малину до старости Но ... »

«Я шел и думал:"И что за синоптики, не умеют обыкновенный дождь предугадать! У нас в селе каждая бабка вам за три дня вперед дождь предусмотрит. Примет же есть сколько хочешь. И после того, как ветер подует - или на порог, или с порога. И как куры себя ведут. И как солнце садится… И когда деревья говорят...
Завели бы себе на метеостанции кур - и хлопот не имели! Не срывали бы тогда киносъемок »

«Не становилась Галина Сидоровна в строчку, хоть ты тресни! Если бы она была, скажем, Анна Ивановна (как Гребенючка), то все очень просто: «Дорогая наша Анна Ивановна!», «Мы вас любим, Анна Ивановна!», «Не забудем Анну Ивановну ...». Но называть ее Анной Ивановной, когда она Галина Сидоровна, было бы бестактно. »

Вместе с тем истории такие родные, что совсем не удивляешься и веришь. Помнишь. Особенно, если вырос в селе, а не в городе, если детство прошло где-то примерно так же, иногда с поправкой на то, что была девочкой (но и девочка делала достаточно всякого на пару с друзьями-парнями). Читаешь и понимаешь, какое у тебя волшебное было детство, радуешься - есть что вспомнить. Были и ворованные с огородов фрукты, которые, конечно же, вкуснее и разнообразные шпионские дела, и цветы из деревьев, старательно натрушенные другом в твое длинные волосы, и падение в грязь или ряску, и походы в "дальние" уголке без разрешения, и, и и... Всего и не упомнишь, но от рассказа Нестайко становится так хорошо на душе, я будто помолодела на более чем десяток лет. Эти воображаемые приключения, целый мир, который можно было себе придумать, а потом распутывать и запутывать его, какие-то ошибки, которые теперь очевидны, приключения, которые так быстро замещают друг друга, что даже не замечаешь; нежелание идти учиться, потому что это уже на целый день, маленькие и такие прозрачные детские хитрости... Родителям было весело, а нам иногда горько, но в итоге еще веселее.

«И чего они так хвастаются, старшеклассники? Подумаешь, мудрецы! Тоже двойки получают.»

Самое приятное - главный мотив, который идет через всю историю. О ценности дружбы. Помните? В детстве дружба - нечто величественное и самое главное в жизни, то, что навсегда. Затем мы меняемся, растем, разочаровываемся и часто обесцениваем то, о чем так хорошо думали, когда были помладше. А в конце концов, это и есть самое главное. Дружите так, чтобы потом не было щемящей ностальгии, берегите.

«Святое это дело - дружба. Самое святое и самое чистое чувство в мире. И самое чистое оно в детстве. Берегите его и уважайте! Потому что самые верные и лучшие друзья в мире - это друзья детства. И тот, кто на всю жизнь сохранит друга детства, счастливый! А кто не сохранит, тому горько будет. Потому что детство не повторяется... И проживет тот свою жизнь без дружбы. Она будет безрадостной, хотя, может, долгой. Не ощутит он себя настоящим человеком. Потому что больше всего ты Человек, когда что-то делаешь для друга.»

Самый лучший посыл для будущей взрослой жизни.

Прочитано в рамках "Игры в классики"

Аааа, одна з найулюбленіших книжок дитинства! Маю стареньке видання, а недавно в бібліотеці побачила новесеньке від а-ба-ба-га-ла-ма-га, якщо не помиляюсь - аж захотілось перечитати) Дякую за рецезію!

і я читала стареньке, с такими ж емоціями) Рада, що змогла їй віддзеркалити) Оце ж обкладинка від "А-ба-би..", вони обіцяли там очищене від радянських постулатів видання і навіть нові епізоди:)