Ksyhanets

8 мая 2016 г. 14:11

Не знаю, в кого як, але особисто для мене шкільні уроки української літератури були аж занадто нудними. Намагаючись слідувати програмі, вчителі просто тупо надиктовували матеріал, задавали питання та завдання з вчительських посібників, шаблонно говорили, використовуючи стандартні фрази з якоїсь єдиної знайденої критики твору. І цим вони просто вбивали весь інтерес до насолодження та істинного розуміння написаного. Бо ж гнались за оцінками, за правильним визначенням художніх засобів, найбільш повною характеристикою головних героїв і т.д. А треба було читати. Читати і думати. Читати і відчувати написане.

«Сердешна Оксана» - твір з шкільної програми, який для мене тоді просто був однією з тем кількох уроків. Прочитала скорочено, гарно відповіла на опитуваннях і забула про нього. А коли зараз повернулась, щоб прочитати знову, вже геть по-іншому сприймала написане.
Прекрасна дівчина Оксана. «Білявенька, моторненька, швидка, прудка… Де вона, там з неї і регіт, і сміх, і вигадки». Женихів – хоч відбавляй, обирай, кого забажаєш, але ж ні, як справжній типовій дівчині всі їй не такі. Та от, коли дівчина сама того не очікувала, її серце і думки заполонив один-єдиний – Копитан. Дорослий, красивий, військовий, та ще й як гарно говорив Оксані про кохання… Повіривши його словам, дівчина покинула все і втекла з ним, залишивши свою матір одною в невіданні. Лише пізніше Оксана зрозуміла, що ті солодкі слова лишились тільки словами. Єдине, що він їй дав – «подарунок» у вигляді сина, при тому забравши честь, гідність та красу молодої незаміжньої дівчини.

Не думаю, що в цьому всьому варто звинувачувати Оксану – всі ми, дівчата, не можемо встояти перед силою кохання. Копитан просто використав її почуття у власних вигодах, не думавши ні про кого і ні про що, окрім себе і своїх бажань, от і все.
І проблематика даного твору не лишилась у 19 столітті – вона є й нині. Просто зараз, беручи до уваги сучасний спосіб життя молоді, то вже мало кого дивує.

Книга прочитана в рамках гри "Игра в классики. Тур №6".

У нас була чудова вчителька з української мови та літератури! Намагалася вислухати наші роздуми. Зацікавленісь є , нажаль, не у всіх.

У мене теж уроки були нудними. Все залежить від вчителя, я рахую.

Я теж так вважаю.
В нас в технікумі викладала зарубіжну літературу дуже крута жіночка. В неї на столі майже нічого не було - лише книжка, журнал і пару роздруківок, а розповідаючи біографію автора чи про якийсь твір ніколи не підглядала в посібники. Вона так вміла зацікавити, що на її пари ходили майже всі. А замість звичайного опитування виникали цілі дискусії, які могли затягтись на всю пару.
А в школі було тупе написання конспектів, прочитана критика або скорочений твір по підручнику і все. Тому замість того, щоб слухати урок, всі займались хто чим хотів.