14 июля 2015 г. 22:58

Па-беларуску.
На месцы рэцэнзіі хочацца прывесці словы аўтара кнігі, бо ў іх сабраны амаль увесь змест, увесь сэнс гэтай кнігі. Гэтыя словы - наказ і перасцярога, каб мы не гублялі сваіх каранёў, памяталі сваю гісторыю і былі ўдзячныя лёсу, што дазволіў нам прайсці шлях мінулага і стаць тымі, кім мы з'яўляемся зараз. Вось гэтыя словы:
“Час спрасоўвае стагоддзі, збліжае падзеі. Час захоўвае вечнае, зносіць мінулае. Тленныя дробязі, марная марнасць. Але вечны чалавек, яго памяць, яго трывогі і надзеі. Час няўмольны. Па яго волі ўсё наступнае становіцца папярэднім, як і папярэдняе наступным. Мяняюцца стагоддзі, прыходзяць і знікаюць людскія пакаленні, над зямлёю праносяцца буры, пажары, хваробы, якія зводзяць у магілу цэлыя народы. Нястрымная і вечная плынь ракі жыцця. Яна зносіць і людскую радасць, і смутак. І знесла б у нябыт усё без астатку , калі б не былі такімі глыбокімі і чыстымі крыніцы народнай памяці, што песняй і казкай, баладай і паданнем звязалі нас з далёкімі продкамі нашымі і далі магчымасць даведацца, адкуль ёсць, пайшла зямля наша, праз што прайшла, чаму сведкаю была і што перажылі людзі яе ад часоў як памятаюць сябе... Вернемся ж у часы спрадвечныя, адкрыем пліты памяці роднае зямлі, на якіх пыл вякоў, адкрыем, каб ніхто па лёгкадумнасці або невуцтву – недасведчанасці не плюнуў на пліту памяці, незнарок зачапіўшыся за яе ў сваім імклівым марафоне па няроўных дарогах жыцця, бо той, хто плюне на памятныя знакі мінулага, здольны плюнуць на Чалавека, на Маці, на Айчыну… Толькі ў імя светлага абавязку перад роднай зямлёй жыве ў пісьмёнах памяць людская, каб пры выпадку папярэдзіць і разумных і неразумных, і добрых і злых: асцярожна, тут наша з вамі Гісторыя”.

По-русски.
На месте рецензии хочется привести слова автора книги, так как в них собрано почти все содержание, весь смысл этой книги. Эти слова - заповедь и предостережение, чтобы мы не теряли своих корней, помнили свою историю и были благодарны судьбе, что позволила нам пройти путь прошлого и стать теми, кем мы являемся сейчас. Вот эти слова:
"Время спресовывает века, сближает события. Время сохраняет вечное, сносит прошлое. Бренные мелочи, тщетна тщетность. Но человек вечен, его память, его тревоги и надежды. Время неумолимо. По его воле всё следующее становится предыдущим, как и предыдущее следующем. Меняются века, приходят и исчезают человеческие поколения, над землей проносятся бури, пожары, болезни, которые сводят в могилу целые народы. Безудержное и вечное течение реки жизни. Она сносит и людскую радость, и печаль. И снесла б в небытие всё без остатка, если бы не были такими глубокими и чистыми крыницы народной памяти, что песней и сказкой, балладой и преданием связали нас с далекими предками нашими и дали возможность узнать, откуда есть, откуда пошла земля наша, через что прошла, чему свидетелем была и что пережили люди ее от времен как помнят себя ... Вернемся же во времена незапамятные, откроем плиты памяти родной земли, на которых пыль веков, откроем, чтобы никто по легкомыслию или невежеству -необразованности было не плюнул на плиту памяти, ненароком зацепившись за ее в своем стремительном марафоне по неровным дорогах жизни, ибо тот, кто плюнет на памятные знаки прошлого, способный плюнуть на Человека, на Мать, на Родину ... Только во имя светлого долга перед родной землёй живет в письменах память людская, чтобы при случае предупредить и умных и глупых, и добрых и злых: осторожно, здесь наша с вами История ".