Krysty-Krysty

26 июля 2013 г. 10:59

Как написал tacit, третяя книга серии -- "бесконечно длящийся... эпилог". Очень точно! Мозаичный, отрывистый текст, фрагменты более или менее интересные или правдоподобные... Почему же я это дочитала?! Потому что это уникальный пример подростковой УТОПИИ на фоне излишка подростковых АНТИутопий. Потому что я хочу жить ТАМ, ТАМ действительно интересно! (И я очень, очень, очень хочу ИНКИ, если не себе, то дочке обязательно.) Потому что автор ЛЮБИТ ЛЮДЕЙ, а это не так и часто в современном мире.
Форма трещит по швам, не справляясь с глобальным содержанием (в пределах... нет, в беспредельи триллиардов вселенных, автора не смущает размах), но -- для меня уникальный случай -- я прощаю несовершенство формы из-за человечности содержания.

Як напісаў tacit, трэцяя кніга серыі -- "бясконца працяглы... эпілог". Вельмі трапна! Мазаічны, адрывісты тэкст, фрагменты больш ці менш цікавыя або праўдападобныя... Чаму ж я гэта дачытала?! Таму што гэта ўнікальны прыклад падлеткавай УТОПІІ на фоне лішку падлеткавых АНТЫўтопій. Таму што я хачу жыць ТАМ, ТАМ сапраўды цікава! (І я вельмі, вельмі, вельмі хачу ІНКІ, калі не сабе, то дачцэ абавязкова.) Таму што аўтар ЛЮБІЦЬ ЛЮДЗЕЙ, а гэта не так і часта ў сённяшнім свеце.
Форма трашчыць па швах, не спраўляючыся з глабальным зместам (у межах... не, у бязмежжы трыльярдаў сусветаў, аўтара не бянтэжыць размах), але -- для мяне ўнікальны выпадак -- я прабачаю недасканаласць формы з-за чалавечнасці зместу.