17 июля 2013 г. 21:25

Моя перша рецензія на цьому сайті. Вибачайте, якщо що не так

"Лепрозорій"- один з основних романів Винниченка, після екстермінатуса з України. Отже, по пунктах.

Сюжет : Франція 30-х років. Насправді, час офігезний: дикий мікс з "втраченого покоління", хвашистів, соціялістів ікомуністів, невдоволеного пролетаріяту, дволиких і розпусних буржуа, десь сваряться й кохаються Равік і Джоан Маду ( ну вибачте, як же ж без Ремарка ) . Так от : дівчина на ймення Івонна Вольвен ( читай: Володимир Винниченко ) їде з півдня Франції у центр світової географії Париж, з метою трохи заробити. В поїзді вона знайомиться із лікарем Матуром- Вельзевулом у людській подобі, як виявиться пізніше. Глибокий внутрішній світ і широта поглядів Івонни на все на світі захоплюють Матура і він пропонує героїні попрацювати доглядальницею у хворої бабусі ( до того ж власниці кількох заводів, фабрик, мануфактур і достобіса франків, за виразом Матура "ідеальних рабів" ) яку невідомохто систематично й злісно отруює

В Парижі Івонні прийдеться відбиватися від хвашистів і залицянь прохвесора Матура, до втрати свідомості сперечатися зі своїми родичами і так далі і тому подібне.......... ( читайте роман )

Взагалі то роман позиціонується критикою як детектив. Як на мене, детективу там всього на 10 сторінок ( зірву шаблон : з`ясується, що отруював бабусю таки Матур ) насправді це більш філософський роман : в ньому Винниченко викладає свою точку зору на те чому так погано все на світі ( для кого цікаво копнути глибше- книжечка " Конкордизм" ).
Суть : все через те що людство безнадійно хворе ( від того й назва лєпра- проказа ). На що воно хворе стає ясно десь на 200 сторінці. Ми всі страждаємо від дискордизму, тобто егоїзмь в наших душах зайняв всі місця. Корінь цього в історичних кліматичних змінах, коли ідеальне суспільство було зруйноване через те, що довелося змінити овочі і фрукти на м`ясо убієнних тварин.

Але Івонна відвергає тезис Матура, що людство вже приречене і намагається створити комуну конкордистів-вегетаріанців, які мають врятувати планету.

Особисто для мене роман якийсь дивний. Нібито й нічого, але за гучними промовами ніц нема. Але Матур дуже сподобався : такий собі рафінований естет, який вважає ніби один на землі здатен до критичного мислення, а всіх інших вважає ідіотами, в результаті виявляється нікчемною особистістю, яка за гроші може порушити клятву Гіппократу, Асклепію й Аполлону-лікарю.

Thanks for watching, якшо є якісь зауваження- обов`язково вислухаю.