Krysty-Krysty

20 марта 2021 г. 11:29

4.5 Космический юмор, комический космос

Давно я не смеялась в метро над книжкой. Надеюсь, мне не заглядывали через плечо: буквы на читалке большие, а шутки у автора соленые.

Крис Хэдфилд, написавший лучшую мотивационную книгу в мире Руководство астронавта по жизни на Земле - хороший мальчик, про Маллейна хочется сказать - кто пустил этого каличного придурка в космос?! Абсолютная искренность, физиологические подробности (начинается книга с клизмы), которыми не всегда и с другом поделишься, юмор такой соленый, что сводит скулы, направленный в значительной степени на автора, - и можно забыть, что вообще-то этот "каличный" парень прошел крутейший отбор, и не только в номинации "красивая задница" (задницей своей он явно гордится, жалко, картинок не было). Честно - о животном страхе, адреналиновой наркомании, полетах на "авось" в консервных банках, сексизме, отвратительном начальстве и, конечно, о рвоте и испражнении в космосе.

Туалет давал обильную пищу для подросткового юмора астронавтов-мужчин. Безусловно, самую мощную шутку отмочил Билл Шеперд из набора 1984 года. В одном из своих полетов он взял с собой в туалет кусочек сосиски от завтрака. Закончив свое дело, он запустил сосиску полетать наверх. Ошалевшие члены экипажа метались от стенки к стенке, уворачиваясь от непрошеного планетоида, а Билл гонялся за ним с куском туалетной бумаги. Наконец он поймал его и — к ужасу остальных — съел.

Стереотип о русских, которые много пьют и одни умеют оттягиваться, разлетелся вдребезги. Советское пространство кажется очень зажатым в сравнении с развеселым Западом. Не думаю, что хоть на одной вечеринке русских космонавтов их жены показывали в окно мужьям сиськи ("...если ваша вечеринка не похожа на эту..."). Традиционное "Белое солнце пустыни" перед полетом - это не канал Плейбой.

Маллейн пишет, что сексистом его сделало окружение (католическая школа, военные учебные заведения), называет себя "с планеты задержанного развития" и признается, какой большой путь пришлось ему пройти, чтобы признать, что "женщина тоже человек". Мне кажется, он преувеличивал степень озвученных сексистких шуток, потому что как его не избили коллеги-астронавтки, не знаю. Читать было смешно, но в реале такое невозможно терпеть без биты в руке.

…мы в шутку жаловались на сексизм фото. Есть ведь и женщины, выходящие в открытый космос, говорили мы. Следовательно, на контрольной карточке должна быть представлена и обнаженная женская грудь с правильно расположенными датчиками. Один из наших даже вырезал фотографию модели из Playboy, пририсовал биодатчики на ее обнаженной груди и вставил в карту контрольных проверок для выхода в открытый космос.

Но в конце концов Маллейн проникся глубочайшим уважением к коллегам-женщинам, им посвящено много теплых, уважительных слов. Как и жене. Маллейн не раз говорит, что астронавтом его сделали родители и жена, которая брала на себя полностью быт, безусловно поддерживала, хотя и "умирала" при каждом запуске (три полета, но при этом около 10! прощаний из-за отложенных в последние минуты стартов).

К сожалению, степени просветления "гражданский тоже человек" Маллейн, кажется, не достиг. Я так и не поняла, почему у военных до такой степени пригорало от назначения в полеты гражданских "пассажиров" (с учеными они нехотя и не сразу смирились). А как еще убедить относительно демократическую страну в необходимости финансировать космическую программу, если не делать рекламу на всяких трогательных моментах, не посылать изредка богатых "туристов", которые и свой полет частично окупят, и потом еще дотации продвинут? "Я готов умереть, только дайте еще поболтаться в этой консервной банке" - но "как они посмели посадить учительницу на корабль, как они могут посылать гражданских на смерть". Чувак, гражданские тоже люди, прикинь, и они тоже готовы рисковать жизнями за право полетать в консервной банке, они не бессознательные котята вообще-то и могут брать ответственность за свои действия и жизни. Особенно дико это противопоставление читать сегодня в Беларуси, где абсурд вышел далеко за рамки своих шести букв и обученные профи не моргнув глазом месят слабейших гражданских.

Переживания "выбери меня" на грани жестокой депрессии, описанные Маллейном, похожи на переживания подростка. Каждый, кто "пролез без очереди" в полет, ненавистен. То ли дело (мнимо?) спокойный Хэдфилд, он очень хорошо пишет о специфике профессии, в которой готовишься на износ годами, но можешь так и не получить заветный билет.

Я не мог развернуться и уйти от полёта в космос, не более, чем перелётная птица может игнорировать наступление весны или осени. Это было прошито в моей ДНК и не подлежало рациональному пониманию.

Интересно, что тема сексизма сегодня кажется не актуальной и неполиткорректной, но еще одна горячая тема околокосмических чатов у Маллейна упоминается постоянно, вскользь, просто как само собой. А я не раз встречала жестокие словесные битвы с максимальным унижением противника. Религия и наука. Иконки на МКС, благословение священников перед полетом. Мнимая невозможность сочетать веру с наукой и прогрессом. По моему мнению, это постсовковое наследие 70 лет агрессивного коммунизма-атеизма. От этой книги должно пригорать: Маллейн хотя и упоминает, что ждет его "три ада" (католический, феминистический и гражданский), хотя и шутит на грани и за гранью, но постоянно упоминает, как молился он сам и его коллеги-астронавты, что для многих это не пустая дань обычаям, что сам он брал в полет контрабандой в кармане летного костюма строки псалма, написанные от руки его матерью. Как писал Крис Хэдфилд: полет в космос только укрепляет человека в той вере, в которой он был до того, или в неверии.

Всегда считала космонавтов следующей ступенью эволюции человека, и несмотря на абсолютную неполиткорректность этой книги, мнения не поменяла. Вот - военный от лысины до клизмы, умеет управляться с манипулятором для вывода спутника, но из того поколения астронавтов, которое еще не имело в карманах по три диссертации. При этом - ну классно же пишет! Я не думаю, что всю работу за него сделал литературный редактор. Не до такой степени. С удовольствием читала про детство Маллейна, про его отца-летчика, потерявшего возможность ходить после полиомиелита, про американский быт, с отвращением - про внутренние бюрократические терки, бездарное начальство, экономию на безопасности (никогда бы не подумала, что у "них" со всем этим может быть так плохо).

Отличная книга! Хочу ее в бумаге - а это лучший показатель.
--------------------------------------------
Па-беларуску...

Даўно я не смяялася ў метро над кніжкай. Спадзяюся, мне не зазіралі праз плячо: літары на чыталцы вялікія, а жарты ў аўтара салёныя.

Крыс Хэдфілд, які напісаў найлепшую матывацыйную кнігу ў свеце Руководство астронавта по жизни на Земле - добры хлопчык, пра Малейна хочацца сказаць - хто пусціў гэтага калічнага прыдурка ў космас?! Абсалютная шчырасць, фізіялагічныя падрабязнасці (пачынаецца кніга з клізмы), якімі не заўсёды і з сябрам падзелішся, гумар такі салёны, што зводзіць скулы, накіраваны ў значнай ступені на аўтара, - і можна забыцца, што ўвогуле гэты "калічны" хлопец прайшоў найкруцейшы адбор, і не толькі ў намінацыі "прыгожы азадак" (азадкам сваім ён відавочна ганарыцца, шкада, малюнкаў не было). Шчыра - пра жывёльны страх, адрэналінавую наркаманію, палёты на "авось" у бляшанках, сэксізм, агіднае кіраўніцтва і, вядома, пра ваніты і спаражненні ў космасе.

Стэрэатып пра расейцаў, якія шмат п'юць і адны ўмеюць разнявольвацца, разляцеўся дашчэнту. Савецкая прастора здаецца вельмі заціснутай у параўнанні з развясёлым Захадам. Не думаю, што хоць на адной вечарыне рускіх касманаўтаў іх жонкі паказвалі ў акно мужыкам цыцкі ("... калі ваша вечарынка не падобная на гэтую..."). Традыцыйнае "Белае сонца пустыні" перад палётам - гэта не канал Плэйбой.

Малейн піша, што сэксістам яго зрабіў асяродак (каталіцкая школа, ваенныя навучальныя ўстановы), называе сябе "з планеты затрыманага развіцця" і прызнаецца, які вялікі шлях давялося яму прайсці, каб прызнаць, што "жанчына таксама чалавек". Мне здаецца, ён перабольшваў ступень агучаных сэксісцкіх жартаў, таму што як яго не збілі калегі-астранаўткі, не ведаю. Чытаць было смешна, але ў рэале такое немагчыма трываць без біты ў руцэ.

Але ўрэшце Малейн прасякнуўся глыбокай павагай да каляжанак, ім прысвечана шмат цёплых, пашанотных словаў. Як і жонцы. Малейн не раз кажа, што астранаўтам яго зрабілі бацькі і жонка, якая брала на сябе цалкам побыт, безумоўна падтрымлівала, хоць і "памірала" пры кожным запуску (тры палёты, але пры гэтым каля 10! развітанняў праз адкладзеныя ў апошнія хвіліны старты).

На жаль, ступені прасвятлення "цывільны таксама чалавек" Малейн, здаецца, не дасягнуў. Я так і не зразумела, чаму ў вайскоўцаў да такой ступені прыгарала ад прызначэння ў палёты цывільных "пасажыраў" (з навукоўцамі яны неахвотна і не адразу змірыліся). А як яшчэ пераканаць адносна дэмакратычную краіну ў неабходнасці фінансаваць касмічную праграму, калі не рабіць рэкламу на ўсякіх кранальных момантах, не пасылаць зрэдку багатых "турыстаў", якія і свой палёт часткова акупяць, і потым яшчэ датацыі прасунуць? "Я гатовы памерці, толькі дайце яшчэ пабоўтацца ў гэтай бляшанцы" - але "як яны наважыліся пасадзіць настаўніцу на карабель, як яны могуць пасылаць цывільных на смерць". Чувак, цывільныя таксама людзі, прыкінь, і яны таксама гатовыя рызыкаваць жыццямі за права палётаць у бляшанцы, яны не няўцямныя кацяняты і могуць браць адказнасць за свае ўчынкі і жыцці. Асабліва дзіка гэтае проціпастаўленне чытаць сёння ў Беларусі, дзе абсурд выйшаў далёка за рамкі сваіх шасці літар і навучаныя профі не міргнуўшы вокам мутузяць слабейшых цывільных.

Перажыванні "выберы мяне" на мяжы жорсткай дэпрэсіі, апісаныя Малейнам, падобныя на перажыванні падлетка. Кожны, хто "пралез без чаргі" ў палёт, ненавісны. Іншая рэч (уяўна?) спакойны Хэдфілд, ён вельмі добра піша пра спецыфіку прафесіі, у якой рыхтуешся на знос гадамі, але можаш так і не атрымаць запаветны квіток.

Цікава, што тэма сэксізму сёння здаецца не актуальнай і непаліткарэктнай, але яшчэ адна гарачая тэма калякасмічных чатаў у Малейна згадваецца ўвесь час, мімаходзь, проста само сабой. А я не раз сустракала жорсткія слоўныя бітвы з максімальным прыніжэннем спаборніка. Рэлігія і навука. Абразы` на МКС, дабраслоўленне святароў перад палётам. Уяўная немагчымасць спалучаць веру з навукай і прагрэсам. На маю думку, гэта постсаўковая спадчына 70 гадоў агрэсіўнага камунізму-атэізму. Ад гэтай кнігі павінна прыгараць: Малейн хоць і згадвае, што чакае яго "тры пеклы" (каталіцкае, феміністычнае і цывільнае), хоць і жартуе на мяжы і за мяжой, але ўвесь час згадвае, як маліўся ён сам і ягоныя калегі-астранаўты, што для многіх гэта не пустая даніна звычаям, што сам ён браў у палёт кантрабандай у кішэні лётнага касцюма радкі псальма, напісаныя ад рукі ягонай маці. Як пісаў Крыс Хэдфілд: палёт у космас толькі ўмацоўвае чалавека ў той веры, у якой ён быў да таго, ці ў нявер'і.

Заўсёды ўважала касманаўтаў наступнай ступенню эвалюцыі чалавека, і нягледзячы на ​​абсалютную непаліткарэктнасць гэтай кнігі, меркавання не змяніла. Вось - вайсковец ад лысіны да клізмы, умее кіраваць маніпулятарам для вываду спадарожніка, але з таго пакалення астранаўтаў, якое яшчэ не мела ў кішэнях тры дысертацыі. Пры гэтым - ну класна ж піша! Я не думаю, што ўсю працу за яго зрабіў літаратурны рэдактар. Не да такой ступені. З задавальненнем чытала пра дзяцінства Малейна, пра ягонага бацьку-лётчыка, які страціў магчымасць хадзіць пасля поліяміеліту, пра амерыканскі побыт, з агідай - пра ўнутраныя бюракратычныя цёркі, бяздарнае кіраўніцтва, эканомію на бяспецы (ніколі б не падумала, што ў "іх" з усім гэтым можа быць так дрэнна).

Выдатная кніга! Хачу яе ў паперы - а гэта найлепшае сведчанне.

Спасибо PurpleMerlin за билет на ракету :)
Прочитано в рамках игры Билет в историю.

найлепшы нон-фікшн, які я чытала летась, абажаю гэтую кнігу :)

Мой фаварыт па-ранейшаму Крыс Хэдфілд, хоць ён у параўнанні з Малейнам надта дысцыляваны))

Йееее я очень рада, что книга понравилась)