kallisto_kyiv

25 февраля 2021 г. 11:11

Я читала цю книжку ще в 2007 році, коли мав вийти фільм. Прочитала - і пішла в кіно. Тепер вирішила освіжити спогади, і книжка мені дуже сподобалася. Я слухала аудіо у виконанні Ігоря Князєва. Не зрозуміла, чому в російському перекладі назви книжки холеру назвали чумою.

Коли я читала її вперше, була молодша, а зараз оцінювала вже з іншим життєвим багажем. Це ідеальний любовний роман. Любовний - бо про вічну любов, яка триває все життя. Роман - бо там є стільки всього поза любов'ю. Книга настільки кінематографічна, що життя в цій далекій карибській країні немовби бачиш на власні очі. Дощі і папуги, річкові пароплави, які ходять по річках, повних морських корів і кайманів, весілля і похорони, неписьменних людей, які просять спеціальних писців писати для них любовні вірші, портове місто, шумне і жваве. Дуже багато персонажів, про яких автор розповідає щось цікаве, що робить оповідь яскравою і опуклою.

Про романтичну любов і невиправного романтика, який зробив своє почуття до недоступної жінки лейтмотивом свого життя. У юності він був нескладний і незграбний, дивний, старомодно одягнутий, і це відштовхнуло Ферміну Дасу від нього. А коли вона вийшла заміж за іншого, він поклявся любити її все життя. Я не засуджую ні Флорентіно за його спосіб життя, за те, що він мав стільки коханок, що списав кілька зошитів їхніми іменами. Ні Ферміну Дасу за те, що спершу відштовхнула Флорентіно Арісу, а потім прийняла його любов як пізній дарунок. У тому місті все дихає любов'ю. Адюльтер - зовсім не рідкість і коханців мають усі й поринають в любов у прохолоді зачинених віконниць за кожної зручної нагоди.

Автор - дуже уважний спостерігач, він стежить за героями і відзначає всі зміни в їхньому дорослішанні, старінні, поглядах на життя і ставленні одне до одного. Можна приміряти шкуру старої людини і подивитися на все їхніми очима. Побачити, що життя не закінчується ні в 60, ні в 70. Що хочеться жити далі, нарешті припинити зважати на злі язики і умовності, що бажання любити і бути коханим не згасає, але разом з тим міняються звички, швидкість життя. Починаєш зважати на хвороби і безсоння, від тебе тхне старістю, і ти розумієш, як час утікає крізь пальці.

Мені дуже імпонувала незалежна і гордовита Ферміна Даса, і її персонаж дуже цікавий. Вона, дівчина з простого люду, приїжджа, вийшла заміж за місцевого аристократа, і стала жити в розкоші. Свекруха її недолюблювала. З чоловіком, попри всю зовнішню гарну картинку, не було особливого порозуміння і любові, і в душі вже зароджувалися сумніви, що можливо, варто було і не відмовлятися від Флорентіно Аріси, що з ним точно була б любов. Та все ж вона і її чоловік змогли подолати ці проблеми і прожити довгі роки в сімейній злагоді. Але незважаючи на все це, вона не втратила свого незалежного характеру, змогла зберегти свою особистість. І наважилася на нові стосунки на самому схилі літ, коли здається, треба сидіти вдома і думати про цвинтар.

Книжка дає дуже багато тем для роздумів, речей для обговорення. І буде цікавою в будь-якому віці: як в 20, так і в 70, кожен зможе взяти щось для себе.