6 июля 2012 г. 23:13

Дуже добротна книга із психотерапії, що ґрунтується на аналітичній психології К.Г. Юнґа. Сам Дж.Голліс є одним із найвідоміших сучасних юнґіанців.

Дуже сподобалося як прописані усі негативні душевні стани (вина, сум і втрати, самотність, залежність, гнів, страх і тривога), глибинні причини, які за ними стоять, а також користь, яку можна і треба із них брати.

Не дуже мені сподобався загальний "поразницький" настрій книги - все це неминуче, нікуди від цього не подінешся, треба вчитися це просто проживати, вічного щастя не існує і т.д. Зрозуміло, що вічного щастя не існує, але це повторюється у книзі настільки часто, що може скластися враження що взагалі ніякого щастя не існує. Автор ніби закликає всіх віддатися стражданням заради мудрості. Мені ця думка не до душі.

Не заперечуючи величезних плюсів і користі книжки, я все ж волів би читати якісь більш оптимістичні праці. Для мене сенс життя саме у щасті, внутрішній душевній гармонії, а не в мудрості. Зрештою, "безперестанно радійте" рекомендується у тому ж Новому Заповіті, який автор регулярно цитує. Напевне саме цьому мені не до душі аналітична психологія, хоча я дуже її поважаю і ціную. Я прихильних більш гуманістичних напрямів, екзистенційної і арт-терапії. Можливо, я ще надто молодий для тої екклезіастичної мудрості, якою так захоплюється автор.

Втім, назва книги визначає і її зміст, тому тут особливо нічого несподіваного не було.

Решусь немного не согласится насчет тезисов об оптимизме :)
Обратите внимание, что книга выпущена для широкого круга читателей. Это значит, что человек обращается к автору в момент, когда жизнь для него напрочь лишена счастья, да и ориентиров в целом. Для такого читателя вопрос бумажного оптимизма не стоит совсем. Вопрос стоит в том, что необходимо выжить в условиях страдания. Никакие воодушевляющие слова, по всей видимости, уже не действуют, если человек заморочился и нашел этого автора, миновав всякие книги типа "10 шагов навстречу счастью".
Как человек, переживший утрату, я склоняюсь к точке зрения автора, что важно не насиловать себя и отыскивать счастье, когда очень плохо, а стоит искать смысл в исходной точке, где не очень хорошо. Бег следом за счастьем только изматывает, а экономить жизненные ресурсы в такой ситуации гораздо важнее. Оставим оптимизм и погоню за радостью полным сил и энергии людям.

Очень полезный отзыв, я тоже заметила прикол с выдвиганием страдания на первый ряд. Почему бы мудрости не быть равной счастью и наоборот?