28 августа 2020 г. 18:32

5 "Статистик – це детектив, який може навести на правильні висновки."

Знати основи статистики бажано б усім, хто має вищу освіту. Передусім тим, хто займається економікою, психологією, соціологією, професійним спортом та медициною. Найчастіше спотворюють, представляючи статдані, працівники ЗМІ або політичні популісти. Автор вирішив максимально доступно пояснити основні показники, як і де їх використовувати, звідки вони беруться. Інколи здається, що він спілкується з тобою вживу, бо відчуває момент можливого нерозуміння написаного. Часто анонсує якусь тему чи поняття, інтригує, потім до неї повертається. Це сподобалось. Формул небагато. Деякі не дуже зараз і потрібні звичайним юзерам статистики, оскільки обчислення за секунду проводять спеціальні комп’ютерні програми, хоча б той же Excel.
Всі ми часто чуємо висновки медиків чи фінансистів, що мовляв ті, хто п’ють вино живуть довше або що курс валют буде такий-то чи показники фондової біржі. Друковані журнали по всьому світу вдалися до моди публікувати топ-100 найкращих шкіл, рейтинг найкращих університетів, найстабільніших банків тощо. Як до цього критично ставитися і оцінювати, де може бути «собака зарита» - про все це у «Голій статистиці».
Книга має бути цікавою тим, хто зараз вивчає курс «Теорія статистики». Не кожен викладач може зацікавити і пояснити навіщо всі ці формули і де їх використовувати і як трактувати. Це не підручник і автору від цього легше. Він розуміє хто бреше і спотворює статистичні дані. Можна читати просто для себе, якщо ви в повсякденній діяльності полюбляєте все піддавати підрахункам. Загалом статистика часто вправляє мозок, коли нам здається щось ось так, а насправді ж все навпаки.
Є розділ про теорію вірогідності (ймовірності). Весь гральний бізнес і страхування на ній базується. Викладач автора написав наукову роботу, в якій доводить, що можна вирахувати вірогідність теракту.
Недоліком праці є гонитва за максимальним спрощенням матеріалу. Плюсом вкажу максимальну кількість прикладів, де статистика може бути використана.
Якщо скласти міні-хіт-парад з трьох схожих праць - «Мислення швидке й повільне», «Фактологія» і ця, то «Naked Statistics» поставив би на 3-є місце.