unintended_mmm

7 февраля 2020 г. 12:05

На мою думку, відмінність між картинами цього чоловіка та картинами інших художників у тому, що вони намагаються зобразити людину такою, якою вона здається ззовні, тоді як він єдиний, хто мав сміливість показати її внутрішній світ.

Давно хотіла дізнатися більше про короля кошмарів, "творця бісівщини" Босха, тому дуже рада, що мені до рук потрапила ця книжка.

Багато біографів подавали Босха як новатора, попередника сюрреалізму і єретика, тісно пов'язаного з таємними сектами. Припускали, що він належав до єретичного Братства вільного духу, чиї містичні вчення допомагали йому обирати теми для картин. Він мав славу адмірала, астролога, алхіміка чи психопата. Казали, навіть, що він використовував "чарівне зілля", себто психоделічні речовини.
Проте сучасні дослідження, що ґрунтуються на біографії та пчихічних розладах майстра, викликають дедалі менше довіри: вони суперечать документальним джерелам, у яких докладно описано повсякденне життя художника.
Ця книга спирається на достовірні джерела й картини, авторство яких не підлягає сумніву, - доведено, що вони виконані Босхом і ніким іншим. Тож в ній ви не знайдете підтверджень якихось психічних розладів художника, а навіть навпаки - сюжети його картин диктувалися глибокою вірою.

Для всіх, хто хоч раз бачив роботи Босха є зрозумілим, що його живопис тісно пов'язаний з видіннями та кошмарами. Проте вони не мають відношення до єресі. Символіка його робіт легко прочитувалася сучасниками та замовниками, принаймні тими з них, хто був освіченим. Тепер це значно важче, бо часи змінилися, і християнські мотиви живопису 16 ст., будьмо відверті, не дуже й популярні. Але вміти виокремити та прочитати цю символіку, як на мене, дуже пізнавально.

Зображений Босхом світ, де різнорідні предмети перемішуються, а нібито бездушні предмети несподівано оживають, відображає світогляд, у якому міфічні створіння на кшталт антиподів та акефалів були доказом безмежної сили Творця.
Не підлягало сумніву, що існування сил добра передбачає постійну присутність зла у світі.