unintended_mmm

19 сентября 2019 г. 14:38

Самотність. Слово, яке періодично чи постійно стосується кожного. Але що це? Почуття? Відчуття? Звідки воно береться і куди йде? Як зрозуміти, добра в тебе самотність чи погана?

Норвезький філософ Ларс Свендсен у своїй книзі дає всебічну, всеохоплюючу оцінку цьому явищу. Читати цікаво, читати пізнавально, проте деколи, як на мене, автор переобтяжував текст статистикою та поглядами інших філософів. Такі розділи давалися мені важко, та не виключаю, що людині з філософською освітою й вони були б цікаві.

Якщо коротко, то я виділила собі декілька основних моментів та думок з книги:
- Самотність може бути доброю та поганою. У поганій с-ті людина сама із собою, а в добрій — разом із собою.
- Інші можуть дізнатися про твою с-ть настільки, наскільки ти її показуєш. Ніхто не може проникнути до твоєї с-ті та прогнати її. Але тобі під силу впустити когось до неї, і тоді вона перестає бути с-тю і стає товариством.
- Найбільша проблема с-ті нашого часу полягає не в тому, що в нас надто багато поганої с-ті, а в тому, що надто мало доброї. Добра с-ть під загрозою, коли ми надто швидко хапаємося за інших під час зустрічі чи по телефону або комп’ютеру, замість того, щоб залишатися в усамітненому стані.
- С-ть можна передбачити не за кількістю людей, з якими взаємодіє особа, а за тим, чи задовольняє соціальне спілкування особи її потреби в прив’язаності, тобто чи вона переживає своє соціальне спілкування як таке, що має значення.
- Якою б доброю не була наша с-ть, ми потребуємо інших, бо тільки вони можуть дати потрібне нам визнання, і для того щоб це визнання мало якусь цінність, ми також повинні визнавати інших. Цінність визнання, отриманого від інших, залежить від мого визнання інших.
- Періодична с-ть, безсумнівно, неприємна або болісна, але стерпна. Хронічна с-ть, навпаки, є станом, який загрожує підірвати усе існування особи.

Отже, проблема с-ті в тому, щоб, відчуваючи її, перетворювати на добру. Пізнавати себе в ній. А також в тому, щоб, тим не менш, задовольняти свої соціальні потреби. І пізнавати себе у спілкуванні з іншими. Такий от непростий пошук балансу.