Krysty-Krysty

10 февраля 2019 г. 21:16

4.5 Чем больно твоё одиночество?

Каждый из нормальных людей немного шизофреник, можно с твердостью настаивать, что основы шизофренического механизма совершенно так же заложены в обычной, нормальной психике, как основы маниакальных, параноических, истерических и других комплексов...
П. Б. Ганнушкин

Это очень, очень одинокая книга, у нее всего трое читателей (и я). А был бы у нее более маркетинговый заголовок - и она могла бы стать бестселлером для тех, кто отдает предпочтение общению с текстом, а не с людьми (да здесь просто ее целевая аудитория... но на самом деле нет).

Как и следует из названия, книга повествует об одиночестве и его патологических проявлениях. Почти исключительно патологических. Книга делится на две практически равные части: одиночество личности и одиночество группы (подводники, космонавты и под.). А каждый большой раздел имеет множество рубрикованных и ладно структурированных частей и подраздельчиков (люблю структурированное чтиво).

Вы удивитесь, насколько разнообразен мир одиночества, спровоцированного экспериментом (преодоление Атлантики на лодке или плоту; контролируемые эксперименты над людьми), тюремным заключением, болезнью (слепота, глухота), социальной отчужденностью (гастарбайтеры, больные ностальгией; творцы в нетворческой среде - Кафка) и другим, и другим, и другим. Вы узнаете о богатейшем мире отклонений, вызванных одиночеством, временных и непреодолимых: галлюцинаций слуховых и визуальных, раздвоений, торможений, фантазирований... вы непроизвольно будете примерять на себя множество обстоятельств и диагнозов и, скорее всего, поймете, что с вами все еще не так и плохо, но стоит все же позвонить другу и сходить потусить с компанией, ну хоть постоять в стороне от случайной компании, делая вид, что вы не с ними, а на стене притягивает взгляд очень интересная трещина.

Текст очень легко читается. Особое восхищение он вызывает вначале. Немного терминологизированное вступление сменяется множеством историй, трогательных, жутких, пугающих, забавных. Большое количество примеров даже слегка вредит книге. Некоторые из них однотипны. Наверное, специалистам важно быть доказательными и рассмотреть все вариации девиантности, но я легковерная дилетантка - я доверяю специалисту и по одной истории, меня не надо убеждать десятью. В конце концов перед вами нон-фикшн, исследование, у него не может быть саспенса, концентрации напряжения, кульминации и развязки. Книга, как и должно быть, очень ровная, и чтение ее немного убаюкивает.

Начальное восхищение спадало к середине книги, но вернулось на новом разделе - о сотрудничестве в группе, конфликтности в закрытой общине, психологической (не)совместимости. Очень печально было узнать, что несколько крушений самолетов с сотнями жертв имеют причиной внутренний конфликт пилотов. Особенности сотрудничества полярников и космонавтов очень заинтересовали. О неудачном космонавте Линеджере, который капризничал на МКС, игнорировал приказы НАСА и психанул в открытом космосе, я уже слышала раньше. А недавняя история, как полярник пытался убить коллегу за спойлеры к книгам, в это издание не вошла, но я услышала ее возможный экзотический диагноз - "экспедиционное бешенство" (лайфхак: перескажите ее друзьям - и друзья перестанут спойлерить вам книги, я проверила - очень эффективно).

Интересно и то, что, например, говоря об акцентуации личности автор приводит много примеров из художественной литературы, как типажей (особенно постарался с разнообразием и правдивостью портретов Достоевский), так и авторов.

Меня огорчило то, что очень мало в книге о здоровом одиночестве, необходимости отдыха от людей. Немалая часть посвящена аутистичности (замкнутости на себе, взгляде внутрь) некоторых людей, фантазированию умеренному и безмерному, с потерей реальности (да, люблю и практикую, но пока действительность различаю). Исцеляясь (двух)недельным "затворничеством" (никаких патологических "присутствий", нервозности, фобий, не говоря уже о галлюцинациях - духи предков не дадут солгать), наслаждаясь одиночеством и лесной неумолчной тишиной - где я в этом списке патологий? Мне кажется, современному человеку одиночество нужно прописывать как лекарство... Да, и одиночное заключение я до этой книги недооценивала... И в группе, мне кажется, я самый лёгкий и обаятельный сотрудник... Реальность, давай не будем проверять мои приятные заблуждения?..

Для большей популярности книге "не хватает" разве что некоторой сенсационности, ироничности, игривости изложения, характерной для современной массовой психологии (пишу это с легкой ироничностью, ведь на самом деле не вижу ничего плохого в серьезности и нейтральности текста). Ну, и немного огорчала частотность использования выражения "реальная действительность" и однажды встреченный трехголовый плеонастичный монстр "специфичности характерных особенностей".

Книга обстоятельная и интересная. Рекомендую всем любителям биологического и психологического нон-фикшна, вроде Очаровательный кишечник или Человек, который принял жену за шляпу .

Па-беларуску хворая самота...

Гэта вельмі, вельмі самотная кніга, над ёй сумуюць усяго тры чытачы (і я). А май яна троху больш маркетынгавы загаловак - і магла б стаць лідарам сярод тых, хто аддае перавагу стасункам з тэкстам, а не з чалавекам (ды тут проста яе мэтавая аўдыторыя... але насамрэч не).

Як і вынікае з назвы, кніга апавядае пра самоту і яе паталагічныя праявы. Амаль выключна паталагічныя. Кніга дзеліцца на дзве практычна роўныя часткі: самота аднаго і самота групы (падводнікі, касманаўты і пад.). А кожны вялікі раздзел мае мноства рубрыкаваных і зграбна структураваных частак і падчастачак (люблю структураванае чытво).

Вы здзівіцеся, наколькі разнастайны свет самоты, справакаванай эксперыментам (пераадоленне Атлантыкі на чоўне ці плыце; кантраляваныя эксперыменты над людзьмі), зняволеннем у вязніцы, хваробай (слепатой, глухатой), сацыяльнай адчужанасцю (гастарбайтары, хворыя на настальгію; творцы ў нятворчым асяродку - Кафка) і іншым, і іншым, і іншым. Вы даведаецеся пра багаты свет адхіленняў, выкліканых самотай, часовых і нязводных: галюцынацый слыхавых і візуальных, раздваенняў, тармажэнняў, летуценняў... Вы міжвольна будзеце прыкладаць да сябе мноства абставінаў і дыягназаў ды, хутчэй за ўсё, зразумееце, што з вамі ўсё яшчэ не так і дрэнна, але варта патэлефанаваць сябру і схадзіць патусіць з кампаніяй, ну хоць пастаяць збоку ад выпадковай кампаніі, робячы выгляд, што вы не з імі, а на сцяне вабіць погляд надта цікавая шчылінка.

Тэкст вельмі лёгка чытаецца. Асаблівае захапленне ён выклікае напачатку. Троху тэрміналагізаваны пачатак змяняецца мноствам гісторый, кранальных, вусцішных, запалохвальных, пацешных. Вялікая колькасць прыкладаў нават злёгку шкодзіць кнізе. Некаторыя аднатыпныя. Пэўна, спецыялістам важна быць доказнымі і разгледзець усе варыяцыі дэвіянтнасці, але ж я легкаверная дылетантка - я давяраю адмыслоўцу і па адной гісторыі, мяне не трэба пераконваць дзесяццю. Да ўсяго перад вамі нон-фікшн, даследаванне, у яго не можа быць саспенсу, канцэнтрацыі напружання, кульмінацыі ды развязкі. Кніга, як і мае быць, вельмі роўная, і чытанне яе троху закалыхвае.

Пачатковае захапленне спадала да сярэдзіны кнігі, але вярнулася на новай частцы - пра супрацу ў групе, канфліктнасць у закрытай суполцы, псіхалагічную (не)сумяшчальнасць. Вельмі сумна было даведацца, што некалькі крушэнняў самалётаў з сотнямі ахвяраў маюць прычынай унутраны канфлікт пілотаў. Асаблівасці супрацы палярнікаў і касманаўтаў вельмі зацікавілі. Пра няўдалага касманаўта Лінэджэра, які капрызіў на МКС, не слухаўся загадаў НАСА і псіхануў у адкрытым космасе, я ўжо чула раней. А нядаўняя гісторыя, як палярнік спрабаваў забіць калегу за спойлеры да кніг, у гэтае выданне не ўвайшла, але я пачула яе магчымы экзатычны дыягназ - "экспедыцыйнае шаленства" (лайфхак: перакажыце яе сябрам - і сябры перастануць спойлерыць вам кнігі, я праверыла - вельмі эфектыўна).

Цікава і тое, што, напрыклад, апавядаючы пра акцэнтуацыі асобы аўтар прыводзіць шмат прыкладаў з мастацкай літаратуры, як тыпажоў (асабліва парупіўся ў разнастайнасці і праўдзівасці партрэтаў Дастаеўскі), так і аўтараў.

Мяне засмуціла тое, што вельмі мала ў кнізе пра здаровую самоту, неабходнасць адпачынку ад людзей. Немалая частка прысвечана некаторай аўтыстычнасці (замкнёнасці на сабе, поглядзе ўсярэдзіну) пэўных людзей, фантазіяванням умераным і празмерным, са стратай рэальнасці (так, люблю і практыкую, але пакуль што рэчаіснасць адрозніваю). Ацаляючыся (двух)тыднёвым "пустэльніцтвам" (ніякіх паталагічных "прысутнасцяў", нервовасці, фобій, не кажучы ўжо пра галюцынацыі - зуб даю), насалоджваючыся самотай і лясной нязмоўчнай цішынёй - дзе я ў гэтым спісе паталогій? Мне падаецца, сучаснаму чалавеку самоту трэба прапісваць як лекі... Так, і адзіночнае зняволенне да гэтай кнігі я недаацэньвала... І ў групе, мне падаецца, я самы лёгкі і абаяльны супрацоўнік... Рэальнасць, давай не будзем выпрабоўваць мае прыемныя ілюзіі...

Для папулярнасці тэксту "не хапае" хіба што некаторай сэнсацыйнасці, іранічнасці, гуллівасці аповеду, характэрнай для сучаснай масавай псіхалогіі (пішу гэта з лёгкай іранічнасцю, бо насамрэч не бачу нічога дрэннага ў сур'ёзнасці і нейтральнасці выкладу). Ну, і троху засмучала шматлікасць ужывання выразу "рэальная рэчаіснасць" і аднойчы скарыстаны трохгаловы плеанастычны монстр "специфичности характерных особенностей".

Кніга грунтоўная і цікавая. Рэкамендую ўсім аматарам біялагічнага і псіхалагічнага нон-фікшну кшталту , наряду с Очаровательный кишечник или Человек, который принял жену за шляпу .

Спасибо miauczelo за совет. Было очень познавательно! И совсем не одиноко в этой толпе... хм... интересных неординарных людей и галлюцинаций.

Ура! Наконец то я угодила с советом.

Да, очень! На самом деле статистически ты часто удачно попадаешь с советами. Может, не всегда самые лучшие попадали в моб, но это же не проблема :)

Одна из тем, которая меня больше всего интересует. Возьму на заметку