31 декабря 2018 г. 17:56

Старий рік добігає кінця, і всі зазвичай підбивають його підсумки, діляться досягненнями, а я хочу розповісти про свої враження від книги, яка, на перший погляд, здаться легким чтивом, котре не варте витраченого часу.

Мова йде про повість (а точніше, мемуари) британського письменника, вуличного артиста та колишнього наркомана, Джеймса Бовена, яку в Україні опублікували як “Світ очима кота Боба”.

Проста в написанні, позитивна і незамислувата, книга, а точніше книжечка (192 сторінки в м’якій палітурці), розповідає про пригоди самого автора та його кота на ім’я Боб (як неочікувано). І спочатку здається: ну ось чим така простенька історія, розказана навіть не професійним письменником, може привернути увагу? Чи не кожен власник домашньої тваринки, що справді цінує та опікується своїм улюбленцем, може написати розповідь про їхнє “буденне” життя. За звичайних обставин (помітивши повість у книгарні) я навіть не звернув би на неї уваги, та оскільки книга була подарунком, я таки взявся за неї.

Поступово моє скептичне ставлення до цього “легкого чтива” змінилося здивуванням: вже за 20 сторінок книга змусила мене переосмислювати ставлення конкретно до котів (позаяк я більше люблю собак), та й до ролі домашнього улюбленця в житті людини вцілому. Ближче до середини повісті я спіймав себе на тому, що хвилююсь за головних героїв, навіть попри легкість та позитивну атмосферу, і тільки прочитавши останнє речення, зрозумів: незамислувача історія підкупила мене тим, що вона реальна і при тому цілком доведена до логічного фіналу.

Повість, що розповідає про звичайного чоловіка та його кота, водночас наповнена тим невидимим, але таким необхідним нам оптимізмом і вірою в життя, якої не вистачає людям, що живуть далебі краще, ніж автор в період, котрий описується. Не один раз я уявляв, наскільки важкою і похмурою могла б бути ця сама історія, написана іншою людиною, проте ні - ця книга цілком інакша, вона вже з палітурки говорить тобі: “чувак, це буденна історія, подана в правильному контексті”. І тільки прочитавши “Світ очима кота Боба” повністю, я закрив книгу, і поглянув на палітурку зовсім під іншим кутом. Як багато речей насправді не ті, якими здаються!

Загалом, ця книга заслуговує на 5 із 5-ти, безперечно. Це приємна і тепла історія, яку якраз підходить для того, щоб закутатись в плед на дивані, насолоджуючись комфортною святковою атмосферою...