Wise787

14 ноября 2018 г. 14:54

4.5 #Денемаєбога

Напевне, це один із небагатьох сучасних український письменників, який пише якісно, цікаво та талановито, а ще постійно росте і працює над собою. Він поставив таку планку, яку серед письменників мало хто може подолати. Кожного року восени Макс Кідрук випускає новий роман і презентує книги по всій Україні. Для мене знайомство почалося з «Мексиканських хронік», далі трилери «Бот», «Жорстоке небо», «Не озирайся і мовчи», «Твердиня», «Бот-2», Зазирни у мої сни. І ось Макс порадував читачів новою потужною історією про рейс 341, який розбився у горах.

Де немає Бога – це роман не про авіакатастрофу (як у романі «Жорстоке небо»), а скоріше про окремих людей із своєю унікальною історією, яких доля звела разом в одному місці. Це більше історія про виживання, протистояння інстинктів та розуму, про межу, за якою всі людяні якості стають звірячими. Що людина готова зробити за для власного виживання? Перш за все вражають яскраві персонажі із своїми тарганами, важким минулим, метою польоту. А тут справді різношерста публіка: українка Анна, росіянин Єгор, німецький політик, американський футболіст, іранська дівчина, папський кардинал. Усі вони мали свою мету і цілі, але цей рейс різко перекреслив майбутні плани і взагалі поставив під велике питання їх порятунок.

Роман розвивається у звичному для Кідрука стилі: детальний опис усіх подій, флешбеки персонажів, опис літака і подробиці помилки, яка призвела до трагедії. Правда, у Боті схем та деталей було більше, тому зараз від скорочення технічних термінів цей роман виграв. А ще він більш багатогранний, психологічний. Це не те щоб технотрилер, а радше життєва драма з елементами трилера. Психологічність роману вражає. Кожен герой має власну історію, по-своєму реагую на подій і має свою мотивації. Усі персонажі знаходилися на межі смерті. В засніжених горах, з маленьким запасом води, без їжі у сильний, крижаний мороз вилазять назовні найприхованіші страхи, бажання, які руйнують їх. Дійсно, в такому жахливому місці немає а ні моралі, а ні Бога. Лише жахливе усвідомлення, що шанси на порятунок кожної хвилин зменшуються.
Вражає лист батька Брендона Бартона своєї трагічність та проникливістю. Історія Анни та її сина, минуле життя Іранки та її чоловіка.

У житті кожного існує лінія, перетнувши яку, ми вже не можемо змінитися.

Флешбеки про американський футбол здавалися мені найбільш затягнутими, бо я не цікавився таким футболом. Правда, в кінці книжки є роз’яснення про особливості американського футболу. Кідрук порівнює американський футбло із грою в шахи. Але в цілому це новий рівень письменника. Сюжетних ліній багато, не всі вони завершені логічно на мій погляд, але їх об’єднує цей роман. В кінці за традицією йде перелік музичних творів, які варто прослухати. Сюжетно та стилістично, роман в кілька разів цікавіше та потужніше, ніж Бот чи Твердиня. Та все-таки номер один для мене це роман «Не озирайся і мовчи» про підлітковий буллінг (думаю, у багатьох є приклади буллінгу серед знайомих, що викликає емпатію до роману) та містичні події з Марком та Сонею. НОІМ все ж не має таку довгу передісторію та незатягнутий і від сюжету стає трохи лячно. А «ДНБ», нехай буде на другому місці. Я згодний з Максом, що Бот слабкіше за останні твори, тому фаворитом він не буде для мене.

І ще є інформація з презентації, що Макс пише новий роман «Доки світло не згасне назавжди». Сюжетно - це фантастичний роман, який більше схожий на НОІМ, що мене страшенно радує. З нетерпіння чекатиму новий роман наступної осені та можливості прийти на презентацію під час промотуру, який щоосені стає традицією. Кідрук – не лише крутий письменник, але й гарний оратор, чудово проводить презентацій на зустрічі з читачами. Вже масштабна презентація по 101 місту України говорить про те, що Макс дуже цілеспрямований та успішний, адже навіть Дереш, Андрухович чи Жадан не наважилися так круто виступати і збирати таку публіку. Тому, читайте цей роман і робіть власні висновки.