xbohx

Диванный Эксперт

28 августа 2018 г. 23:08

Перыядычна знаёмлюся з творамі для дзяцей, каб быць у курсе навінак і ведаць, што параіць маленькім чытачам. На жаль, сучасная беларуская дзіцячая літаратура радуе мяне даволі рэдка, але вось, з’явіўся цудоўны кот Шпрот ад выдавецтва “Янушкевіч”. Адразу скажу, што да коцікаў я раўнадушная, таму тут не будзе “мімімі” і “сюсюсю”. Але ілюстрацыі ў кнізе даволі прывабныя (мастачка Лілія Давыдоўская), кот Шпрот атрымаўся такім арыстракратам, з хустачкай, павязанай на шыю.
Ці ведалі вы, што паркі атракцыёнаў жывуць двайным жыццём? Днём яны катаюць людзей, туды бацькі прыходзяць з дзецьмі, каб весела правесці час. А ноччу ў парку з’яўляюцца зусім іншыя наведвальнікі, напрыклад, мышы. Ім жа таксама хочацца павесяліцца і пакатацца на амерыканскіх горках ды іншых атракцыёнах, а незаўважна для людзей гэта можна рабіць толькі ноччу. І вось аднойчы ўночы на адным з атракцыёнаў зніклі тры мышы. Весткі гэтыя скалыхнулі жывёльны свет і даляцелі да ката Шпрота, які жыве недалёка ад парка Чалюскінцаў. Разам з мясцовымі духамі ён вырашае расследаваць гэтае незвычайнае здарэнне.
Тэкст даволі дынамічны, атрымалася містычна-дэтэктыўная гісторыя, якую цудоўна чытаць у цёплы дзень, калі можна ўзяць з сабой кнігу і паехаць у парк. Там сесці на лавачку і пачытаць разам з дзецьмі пра прыгоды ката Шпрота, а потым пакатацца на тых загадкавых атракцыёнах, на якіх знікаюць мышы. Для тых, хто не вельмі ўяўляе, што гэта за парк Чалюскінцаў, на форзацах размешчаная ілюстраваная мапа парка і ваколіцаў. Цікава, што помнік Калініну на гэтай мапе атрымаў назву “Безыменны помнік”.
Вялікі шрыфт, яркія каляровыя ілюстрацыі, крэйдаваная папера, фармат набліжаны да А4. Цудоўнае чытанне гадоў з 4, нічым не горш за папулярных цяпер Фіндуса і Пэтсана.
Зірніце ўважліва на свайго ката. Можа і ён хавае ад вас нейкія таямніцы? Напрыклад, сяброўства з духамі.

А пакуль вакол ціха, людзі спяць і думаюць, што за вокнамі нічога не адбываецца. Ну і хай сабе думаюць. Мы цяпер ведаем, што ўсё ў гэтым горадзе трошкі не такое, якім здаецца на першы погляд.

картинка xbohx