Вячаслаў Рагойша - Дзесяць саг пра Караткевiча
Дзесяць саг пра Караткевiча 3,8

Пісаць пра сябра, пісаць пра класіка? Сухія факты альбо эмацыянальныя ўспаміны?
Прафесар БДУ Вячаслаў Рагойша знаходзіць прымальны сінтэз.
Ён глядзіць на Уладзіміра Караткевіча вачыма і сябра, і навукоўца. Сустрэчы ў дзесяці сагах — менавіта так называюцца раздзелы, адпаведна з эпічнасцю персанажа.
Издательство: Мастацкая лiтаратура

xbohx

Диванный Эксперт

16 февраля 2021 г. 18:11

3 Дзсяць саг пра каго заўгодна, толькі не пра Караткевіча

Уладзімір Караткевіч — адзін з тых аўтараў, пра якіх можна бясконца расказваць цікавыя гісторыі. Рэдкі выпадак, калі біяграфія пісьменніка чытаецца з такім жа задавальненнем, як і яго творы.

На жаль, з сумам адзначаю, што гэта адна з найгоршых кніг пра Караткевіча. Вядома ж, з тых, што чытала я. Не таму, што яна нейкая дрэнная ці няякасная. Проста яна не пра Караткевіча зусім. Пра каго ж? Пра Вячаслава Рагойшу, а яшчэ пра яго жонку, пра іх сем’і і сяброў. Толькі Караткевіча ў гэтай кнізе так мала, што і не варта было выносіць у загаловак.

Кніга сапраўды складаецца з дзесяці гісторый, толькі сагамі пра Караткевіча іх можна назваць з нацяжкай. Калі мяне абудзіць сярод ночы, то я змагу адказаць, кім і дзе працаваў бацька Таццяны Кабржыцкай, жонкі Рагойшы, бо гэты факт у кнізе паўтараецца…

ISBN: 978-985-02-2013-4

Год издания: 2020

Язык: Белорусский

Количество страниц: 167; Тип обложки: твердый переплет.

xbohx

Диванный Эксперт