4,2

Калі гэта не кулінарная кніга, дык якая?
Гэта кніга пра вас і пра тое, што вы ўзгадаеце, пакуль будзеце яе чытаць. Любімым стравы, забытым месцы і людзі, з якімі вы дзялілі ежу і сваё жыццё.
Што…
Издательство: Галіяфы

16 марта 2022 г. 14:20

5 Што ты ела сёння?

В аннотации написано, что это книга про любого из нас и наши воспоминания. Про меня - точно. Почти каждая история приводила к воспоминаниям от детсадовского возраста и до вчерашнего дня. Мне казалось, что я ощущаю запахи, слышу звуки и голоса.

Подышать над паром при малейшем кашле. Мамуля это практиковала и в детстве, и в мои 30.

Смородина, или Парэчка, как называют у нас в деревне. Это воспоминание из самого детства. У бабушки с дедушкой росли такие кусты, где гроздья были просто огромные. Которые не вмещаются в детскую ладонь. Не стало дедушки и бабушки, пропали и кусты.

Белый хлеб с сахаром - это лакомство из лета и из детства. Мне кажется, что только этим я и питалась, залетая домой на пару минут в течение летнего дня. Так на другое времени не было. Подружки и друзья же также делали. Да…

ISBN: 978-985-7209-34-7

Год издания: 2019

Язык: Белорусский

76 с.

Лауреат: 2020 г.Премия Тётки (Лучшая книга для детей и подростков)
Номинант: 2020 г.Премия имени Ежи Гедройца

16 марта 2022 г. 14:20

5 Што ты ела сёння?

Osman_Pasha

6 января 2021 г. 18:03

Кніга складаецца з невялікіх апавяданняў прысвечаных розным стравам ды гісторыям, якія гэтыя стравы цягнуць за сабой з памяці, але не ўсе. Ёсць цалкам прыдуманыя апавяданні. Напрыклад пра старую прадавачку, якая пасля працы забірае да сябе чэкі з крамы і вывучае іх дома, спрабуючы прыдумаць кім можа з'яўляцца іх уладальнік.Мне гэта гісторыя вельмі спадабалась. А таксама гісторыя пра бацьку, які прыехаў праведаць дачку ў інтэрнаце, і праз прыступ гіперапекі да яго на нейкі час прыходзіць жаданне каб дачка памерла раней за яго і маці, бо хто ж інакш будзе за ёй прыглядаць калі здарыцца наадварот. Такога, здаецца, не было нават у Кінга. Гісторыі якія з'яўляюцца нібыта біяграфічнымі таксама цікавыя і некаторыя нават будуць знаёмыя для чытачоў. Бо хто ў дзяцінстве не дыхаў хворы над парам ад…