«Fata morgana» Михайла Коцюбинського – соціально-побутова повість із символічною назвою: легендарний образ Моргани, що уособлює примарність, нездійсненність мрій, проектується на сподівання…
Серия: Шедеври української літератури
Издательство: Мультимедийное издательство Стрельбицкого

5 февраля 2022 г. 20:12

Повість "Fata Morgana" присвячена темі життя селян на початку ХХ століття.Перша частина була написана у 1903 році,а друга - у 1910, після подій Революції 1905-1907 рр.
Книга поділена на дві частини - у першій частині зображено відносини членів сімейства Воликів, де кожен переймається не спільним сімейним благом, а тільки особистими переживаннями і мріями;у другій же частині відбувається конфлікт більш глобальний - декілька сіл йдуть проти заможних панів, сподіваючись на справедливість і краще життя.
У першій частині я відчув сум - хоч і були позитивні моменти, проте загальна картина всеодно була песимістичною.Для себе я зрозумів - необхідно прислухатись до інших.Іноді треба прикласти зусиль, бо тоді на щасливе сімейне життя годі і сподіватись.
Друга частина показала - якщо люди єдині, то…

Fata morgana, повесть

ISBN: 978-1-387-66643-0

Год издания: 2016

Язык: Украинский

Объем: 120 стр. 1 иллюстрация

Перша частина повісті була опублікована в 1904 році в журналі «Киевская старина» (т. 84, кн. 3, с. 383-412), друга - в 1910 році в журналі «Литературный вестник».

Джерело: Fata Morgana

Повість була написана частинами, спочатку у вигляді оповідання 1903 року, а 1910 року доповнена описом подій на селі під час революції 1905—1907 років у Російській імперії (події у с. Вихвостові Городнянського району, що на Чернігівщині).
У листі до шведського славіста А. Єнсена 28 листопада 1909 р. Коцюбинський повідомляв, що має намір написати й третю частину повісті, основною темою якої, за словами автора, мало бути «„заспокоєння“ та здичіння села в останні часи». Але заключна частина так і залишилася ненаписаною.

Джерело: Fata Morgana

Повість розповідає про родину безземельного бідняка Андрія Волика. Дружина Андрія, Маланка — найтрагічніший образ. Вона все життя плекала мрію про землю, сподівалася, що колись її будуть ділити, однак її мрії залишилися тільки маревом.
Сам Андрій Волик відійшов від землі, став фабричним робітником, зненавидів хліборобство. Його мрія — відновлення фабрики. Але фабричний світ робить його калікою. Мрію Андрія теж зруйновано.
Донька Андрія, Гафійка приєднується до революційного гуртка Марка Гущі, юнака, який повернувся із заробітків і приніс у село ідеї організованої боротьби за свої права, думку про те, що «земля не панська, а людська».

Джерело: Fata Morgana

У 1931 році режисер Б. Х. Тягно екранізував у фільмі «Фата морґана» окремі епізоди повісті.
У 1956 році за мотивами повісті знято фільм «Кривавий світанок».

5 февраля 2022 г. 20:12

Друга частина показала - якщо люди єдині, то…

EduardGol

13 октября 2013 г. 18:02

І не знаю з чого почати. Дочитавши дану новелу, я немов би став свідком трагедії про яку всім також відомо і казати щось не хочеться, і здається, що слова взагалі будуть зайвими.

Відчувається і жаль, і сум, і сором.

Людині, яка натерпілася від несправедливості, людині скривдженій і приниженій важко втриматися «в рамках» при досягненні щонайменшого успіху у боротьбі за своє право. За адекватною стартовою дією може слідувати протилежна, а за нею ще і ще… Зупинитись так важко, сп’яніння кволої душі не дає розуму взяти гору і поставлена колись мета вже забута, бо кортить вже іншого – помсти! Такий шлях приведе до цілком прогнозованого провалу. А після: і жаль, і сум, і сором.