4,2

До цієї збірки входять історична повість «Захар Беркут» та ряд літературно-критичних праць, знайомство з якими передбачає програма середньої школи. Книга містить високі зразки художньої творчості та…
Серия: Шкільна бібліотека
Издательство: Каменяр

23 октября 2022 г. 21:31

3 Спойлер Сила в єдності — тільки тоді можна подолати ворога

Я читала цю повість ще в 2010 році, мені було 12 років, я була семикласницею і поклала цій книзі 3 з 5, вона мені дуже не сподобалася.

Тепер мені 24 роки, я перечитала вдруге, і моя думка змінилася: здається, я тоді не зрозуміла твір, для мене була нудною мова, якою писав Франко, і батальні сцени у 12 років — не моє. Я навіть призабула про що твір.

Через 12 років змінилася я, моє сприйняття. Мова: жива, проста, якою і говорили люди того часу, а це 1241 рік, захід України, цю мову я розумію. До того ж батальні сцени вдалися Франкові особливо добре: вони ефектні, лаконічні, трохи драматичні (особливо кінцівка), їх поглинаєш швидко. Та й саму повість я прочитала за 1 день.

Головних героїв у нас четверо: Захар Беркут – місцевий мудрець-знахар, який завжди знає що робити; Максим Беркут – син…

Захар Беркут, повесть

З думою про народ і літературу. Вступна стаття Олексія Мороза, Андрія Скоця
стр. 5
ЗАХАР БЕРКУТ. ІСТОРИЧНА ПОВІСТЬ
стр. 21
ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНІ СТАТТІ
стр. 179
Література, її завдання і найважніші ціхи
стр. 181
Присвята
стр. 191
Темне царство
стр. 192
Марія Маркович (Марко Вовчок)
стр. 216

Язык: Украинский

Літературно-художнє видання.

Редактор: М. Тарновський.
Художник: М. Маринюк.
Художній редактор: Л. Прийма.
Коректор: І. Микита.

Здано до складання: 09.08.1976.
Формат: 84х108 1/32.
Палітурка: Тверда.
Папір: Друкарський.
Тираж: 250 000.
Львів. – 255 с.

У1, Ф83.

Вперше надруковано в журналі «Зоря» у 1883 році у № 7-15. Після журнального друку у тому ж 1883 році повість вийшла окремою книгою у Львові у «Друкарні Товариства ім. Шевченка»: твір було опубліковано без суттєвих змін і відхилень від першодруку, проте
 в текст повісті внесено деякі мовноправописні поправки.

1902 року у Львові у цій же «Друкарні Товариства ім. Шевченка» накладом «Українсько-руської видавничої спілки» вийшло друге видання повісті з деякими мовноправописними поправками автора. Всі наступні видання твору були передруками саме видання 1902 року.

- Франко, Іван (1883). Захар Беркут. Львів: Друкарня Товариства ім. Шевченка під зарядом К. Бернадського. 184 стор. (1-ше вид., накладом редакції «Зоря»).

- Франко, Іван (1902). Захар Беркут. Львів: Друкарня Товариства ім. Шевченка під зарядом К. Бернадського. 224 стор. (2-ге вид., накладом «Українсько-руської видавничої спілки»).

Джерело: Захар Беркут

Події відбуваються 1241 року. Боярин Тугар Вовк прибуває з донькою Мирославою в Тухольщину в Карпатах, де князь Данило подарував йому землі. Максим, син місцевого старійшини Захара Беркута, та боярська дочка закохалися, — та Тугар Вовк категорично проти їхніх стосунків.

Боярин, намагаючись узурпувати владу, вступає в конфлікт з громадою тухольців, які звикли жити незалежно. Протистояння досягає апогею, коли Тугар Вовк під час ради вбиває Митька Вояку, який мав свідчити проти нього, — і громада проганяє вбивцю. Залишивши загін воїнів охороняти свій дім, боярин з Мирославою їде до монголів, на бік яких перейшов ще під час битви на Калці.

Згодом Тугар Вовк супроводжує десятитисячне монгольське військо під командуванням Бурунди-бегадира, яке вирушило на тухольський перевал. У зіткненні з передовими монгольськими загонами Максим Беркут попадає в полон. А невдовзі за порадою Захара Беркута перекрито потік, — і долина села, в якій перебувають монголи, починає затоплюватись. Бурунда пропонує обміняти життя Максима на свободу, але йому відмовляють. Тоді він замахується, щоб убити полоненого, але Тугар Вовк відрубує йому руку, рятуючи Максима.

Тугар Вовк, Бурунда та десятитисячне військо монголів мертве, а Максиму вдається врятуватися. Відчуваючи, що помирає, Захар Беркут виголошує пророчі слова: громадську єдність, завдяки якій було здобуто перемогу, буде втрачено, — лихі часи настануть для народу, але з часом вона відродиться, і настануть щасливі часи її відновлення. У кінці твору автор риторично запитує, чи не настала та щаслива доба, про яку, помираючи, говорив старий Захар Беркут.

Джерело: Захар Беркут

Захар Беркут (1971)
— український радянський художній фільм 1971 року режисера Леоніда Осики.
Захар Беркут (2019)
— українсько-американський художній фільм 2019 року режисерів Ахтема Сеітаблаєва та Джона Вінна.

23 октября 2022 г. 21:31

3 Спойлер Сила в єдності — тільки тоді можна подолати ворога

ami568

14 ноября 2020 г. 18:52

Роман з багатьма смислами - політичним, соціальним, романтичним, патріотичним, визвольним. Для мене все ж було більше політичних мотивів.

Іван Франко істинно великий писменник, який, здавалось би, просто мовою так зописав життя карпатського українського селища. І зописав як справжню маленьку демократичну країну, де існує справжня влада народу, де суспільство очолює людина, яка любить людей, яка душою боліє за своє село, і не має з того ніякого зиску. Він вміє влаштувати своє життя сам, і не зацікавлений в привілеях можновладця. А своїми односельцями не керує, а дає їм поради, напуття. Це аж ніяк не накази, а досвід, чесне життя, чиста душа, які генерують ідеї, що йдуть на користь не тільки одному селу, а й сусідам. Захар Беркут - яскравий образ українського патріота, мудреця, який дуже…