3,9

Тунґуська катастрофа 1908 року обернулася тим, що терени Євразії опанували люті, які заморожують усе: від металів до історії. Велика війна не відбулася, а Росія залишилася імперією під Кригою,…
Издательство: Астролябія

9 марта 2023 г. 09:44

3 Мороз и солнце, день чудесный (нет)

В какой-то момент своей читательской жизни я преисполнилась настолько, что решила в очередной раз пересмотреть свои сложные отношения с произведениями Дукая, прочитать "Лёд" и насладиться глубиной. Что можно сказать: из трёх пунктов кое-как вышло только с одним.

Последний раз я так откровенно тяготилась читаемым произведением, наверное, когда пыталась проникнуться "Что делать". Стоит сказать, что количество плотненько упакованных философских рассуждений, ради которых весь роман и затевался, в них тоже довольно схожее. Что уж там, чтобы найти во "Льду" что-нибудь, отличное от этих самых рассуждений, надо приложить недюжинные усилия, и мне не удалось. В романе в принципе происходит только то, что Герославский куда-то движется в пространстве, попутно разливая вокруг себя меланхоличный флёр…

Крига, роман

Перевод: Андрій Павлишин

Частини І–ІІ

Частина I. Варшава
стр. 7-69
Частина II. Транс-Сибір
стр. 71-542
Андрій Павлишин. Післяслово українського перекладача, яке варто прочитати на початку і час від часу до нього повертатись
стр. 543-544
Словник крижаних новотворів
стр. 549-553
Словник збережених завдяки замерзанню призабутих слів та словосполучень, нині рідковживаних
стр. 549-553
Слова і словосполучення чужинськими мовами з їхніми перекладами українською
стр. 553-574
Деякі зауваження щодо реалій та осіб, які вже багато хто з нас призабув та які лишилися чинними та важливими для людей закрижанілої історичної дійсності
стр. 574-605

ISBN: 978-617-664-150-6

Год издания: 2018

Язык: Украинский

Обкладинка: Тверда
К-сть сторінок: 608
Формат: 60х90/16 (22×15 см)
Переклад з польської: Андрій Павлишин

Чи Історія - це сила, яку можна виміряти? Чи можна керувати її перебігом? Чи підвладні нам закони логіки? Що правдивіше: Істина чи Брехня? Хто наважиться стати між революцією та анархією, самодержавною імперією та Царством Божим на Землі? Распутін? Тесла? Пілсудський? Котарбінський? Чи Бенедикт Ґерославський - людина, яка й наче не існує? У цій, іншій реальності, де Перша світова війна не відбулася, а значна частина Європи й далі перебуває під владою російського імператора Ніколая ІІ, Варшава скута вічною мерзлотою, а неземні янголи Морозу - люті - снують вулицями міст, заморожуючи навіть Істину і Оману, царське Міністерство Зими відряджає здібного математика, проте безнадійного картяра Бенедикта Ґерославського до Сибіру на пошуки його батька - легендарного Батька Мороза, - замороженого в Істині повірника лютих, керманича Історії.

Сюжет "Криги" іскриться від раптових поворотів, від політичних, кримінальних, наукових та метафізичних інтриг. Цей сповнений захопливими персонажами роман, дія якого починається в брудних нетрях царської Варшави, а далі переноситься у розкішні вагони-люкси Транссибірського експресу на тлі закрижанілої Азії, триває в салонах багатого польського міщанства Іркутська, бандитських сховках і притулках еретиків-мартинівців, і зрештою - в самому серці Зими. Це книга, що припаде до душі шанувальникам справжнього епосу, літератури, котра спонукає інтелект та уяву.

Книга Яцека Дукая стала європейським бестселером. Роман «Крига» визнали польською книгою року в Європейському Союзі в 2009 році. Роман отримав чимало схвальних відгуків.

Суспільно-політичний журнал «Politykа» зазначив, що автор «жонглює нитками, перекрутивши зворотне значення архетипів або виявлення парадоксів у добре відомі, скоріш за все, мотиви».
Геймерський портал Gram.pl в огляді відзначив відмінну майстерність написання та мову, широку уяву та імпульс з хорошим обсягом.
Літературний портал Granice.pl схарактеризував книгу як «тисяча сторінок елегії про те, як зробити існуючого чоловіка з неіснуючої людини».
Літературне видання «Paradoks» порівняло книгу із Транссибірською залізницею, зазначивши, що "це досить складне завдання для такого типу читача, який в літературі шукає інтелектуальний виклик, всеохопну розвагу та загальне уявлення. Наголосивши, що «тут все монументально».
Газета «Wyborcza» зазначила, що автор роману «грає із сучасними польськими питаннями більше, ніж будь-яка книга».
Видання «Head of Zeus» схарактеризувало роман «Крига» як «1000-сторінковий шедевр польської наукової фантастики».
Рецензент видання «Dziennik» написав, що він «починає шукати відповіді на запитання про складну сутність і взимку і влітку, дукаєвського інь і янь».

Володимир Арєнєв відзначив, що «це історія про Російську імперію, побачена очима поляка. Тут багато стилізації під переклади російської літератури часів царської Росії». Перекладач Андрій Павлишин сказав, що «ми маємо справу із замороженою реальністю початку XX століття. Замороженою настільки, що застигла сама історія, політичні вподобання її персонажів, сподівання та смаки. Тож не дивно, що заморозилася і мова та звички мешканців території, ураженої кригою».

Чи не єдиним недоліком книги, на думку небагатьох літературних критиків, є те, що вона має понад тисячу сторінок та розрахована не для розважного читва.

Загалом критики оцінили книгу на високому рівні. Роман «Крига» отримав ряд премій та нагород.

2007 - Меморіальна премія імені Януша Зайделя
2008 - Головна нагорода Літературної премії імені Єжи Жулавського
2008 - Польський роман року Премії Фундації ім. Косцєльських
2009 - Літературна премія Європейського союзу

9 марта 2023 г. 09:44

3 Мороз и солнце, день чудесный (нет)

Argon_dog

Какой эксперт, такие и рецензии...

1 марта 2022 г. 20:01

Чем меня всегда поражали романы Дукая, так это каким-то совершенно беспардонным и откровенным превалированием идеи над фабулой. 1924 год от Рождества Христова, падение Тунгусского метеорита вызвало экологическую катастрофу мирового масштаба, и молодой математик Бенедикт Герославский едет из Варшавы в Иркутск, чтобы разыскать своего отца, который по слухам обладает мистической властью. Роман охватывает удивительное количество событий (меняется ход истории, и раз, и другой, совершаются заговоры и политические убийства, делаются научные открытия, фанатики идут на смерть, шаманы говорят с духами, мертвые встают из могил и преследуют живых), но все они текут где-то на фоне и не имеют особого значения. В конце концов оказывается, неважно, что именно случилось, это все равно ничем определенным…