4,4

Казачная аповесць «Мемуары мумітаты» — пятая з серыі кніг, прысвечаных мумітролям, чароўным і забаўным істотам, прыдуманым, апісаным і намаляваным выдатнай фінскай пісьменніцай і мастачкай Тувэ…
Цикл: Муми-тролли, книга №4
Издательство: Зміцер Колас, Змітра Коласа

DmitriyVerkhov

28 декабря 2023 г. 19:50

Милые, добрые и всякий раз такие забавные истории Туве Янссон о муми-троллях я в своём детстве как-то пропустил, зато сейчас, когда у меня выпадает возможность с ними познакомиться, читаю их с удовольствием и с неизменной улыбкой на лице. "Мемуары Муми-папы", до которых я теперь добрался, также, как и предыдущие книги Янссон о муми-троллях, оказалась весьма доброй, душевной, позитивной и насыщенной разными интересными событиями и ситуациями историей, прекрасно подходящей для лёгкого и приятного чтения.

На этот раз Туве Янссон решила рассказать своему читателю не о проделках, играх и забавах Муми-тролля и его верных и весёлых друзей, с которыми читатель уже успел познакомиться по предыдущим книгам, а об их родителях и различных событиях и приключениях, произошедших с ними в их молодые…

Пралог

стр. 7-9

Прадмова

стр. 10-12

Раздзел першы,

у якім я расказваю пра тое, як мяне не разумелі ў дзяцінстве, апісваю сваю першую ў жыцці Падзею і неверагодную ноч уцёкаў, а таксама гістарычную сустрэчу з Фрэдрыксанам.

стр. 13-33

Раздзел другі,

дзе я ўводжу ў свой аповед Хапатунчыка і Пабадзяку, знаёмлю чытача з дронтам Эдвардам, а таксама даю яскравае апісанне "Марзкога аркездра" і яго незабыўнага спуску на ваду.

стр. 34-51

Раздзел трэці,

у якім я расказваю пра свой першы слаўны подзвіг і яго абуральныя наступствы, а таксама дзялюся некаторымі думкамі і апісваю паводзіны скалістых даманаў.

стр. 52-74

Раздзел чацвёрты,

у якім маё марское падарожжа дасягае сваёй кульмінацыі ў неверагодным апісанні шторму і заканчваецца жудаснай нечаканасцю.

стр. 75-88

Раздзел пяты,

дзе я (пасля невялікай праверкі сваіх разумовых здольнасцяў) апісваю Мюмліна сямейства, а таксама Вялікае Свята Сюрпрызаў, падчас якога прымаю з лап Аднаўладцы дзівосны знак пашаны.

стр. 89-109

Раздзел шосты,

дзе я засноўваю калонію і перажываю крызіс, а таксама выклікаю прывід з вострава Жахаў.

стр. 110-131

Раздзел сёмы,

у якім я апісваю ўрачыстае адкрыццё палепшанага "Марзкога аркездра" і яго багатае на падзеі спробнае пагружэнне ў марскія глыбіні.

стр. 132-145

Раздзел восьмы,

у якім я апісваю акалічнасці шлюбу Хапатунчыка, лёгкаю лапай закранаю драматычную сустрэчу з Мумімамай і, нарэшце, завяршаю свае мемуары глыбакадумным заключным словам.

стр. 146-162

Эпілог

стр. 163-166

ISBN: 978-985-7164-84-4

Год издания: 2018

Язык: Белорусский

168 с.
Пераклала са шведскай Алеся Башарымава.

DmitriyVerkhov

28 декабря 2023 г. 19:50

11 апреля 2023 г. 17:41

5 Мумиары Муми-папы

Аудиокнига

Очень классная книга, и очень смешная. Всем советую! Муми-папа написал книгу о своей бурной! молодости. Он рос в приюте, где воспитательницей был Хемулиха, и она заставляла всех детей, в том числе и Муми-папу жить по порядку, и держать хвост под углом 45 градусов. И не видела, какой Муми-папа выдающийся Муми-тролль. И Муми-папа от нее свалил! (вот молодец!) Потом, когда он путешествовал, он познакомился с Фредрексоном и со Зверьком-Шнырком и с Супротивкой, и вместе они построили корабль и назвали его "Морзкой оркестор", и на нем отправились в путешествие в море. А потом они приплыли на остров, где был Самодержец (король), и Самодержец как раз устроил праздник. Там всем нужно было искать яйца, и потом за эти яйца Самодержец всем давал призы. А потом Фредрексон стал у Самодержца…

Подборки