3,7

У дэбютную кніжку паэзіі Ганны Комар увайшлі выбраныя дзіцячыя і дарослыя страхі паэткі. Гэтыя вершы, народжаныя з няўмення ездзіць на ровары і спавітыя паэтыкай сэлфхарму, хвалююць, бянтэжаць,…
Серия: Пункт адліку
Издательство: Кнігазбор

Torvald5

18 января 2018 г. 15:03

2017 год быў паспяховым для жаночай паэзіі. Па-першае, Наста Кудасава стала лаўрэаткай прэміі “Кніга года” за паэтычны зборнік “Маё невымаўля”. Гэтую прэмію прысуджаюць пісьменнікі – у галасаванні ўдзельнічаюць беларускія літаратары, якія ў адпаведны год выдалі свае кнігі. То бок прэмія ўяўляе сабой прызнанне ў літаратурным коле. А што можа быць больш прэстыжным?

Па-другое, упершыню ў беларускай літаратуры выйшла анталогія беларускай жаночай паэзіі міжваеннага перыяду “Бліскавіцы”, якую ўклалі Аксана Данільчык і Віктар Жыбуль.

Па-трэцяе, беларускія паэткі выдалі ў 2017 годзе нямала добрых кніг – як старэйшыя (Данута Бічэль, Людміла Паўлікава-Хейдарава, Людка Сільнова) – так і маладзейшыя (Вальжына Морт, Анхела Эспіноса Руіс, Вольга Гапеева, Кацярына Ваданосава, Яніна Пінчук).

Да гэтых…

Не прарасту
Адказ на верш Эн Сэкстан “Жаданне памерці”
“тут мяжа…”
Падгледжанае
Ідыётка
Калі Ганна сышла
Сустрэць цябе
“Каханне-эксперымент у стылі арт-хаўс…”
Кожны чацвёрты
Па швах
Лета на біс
Міру мір
Поле
Цягнік не прыбудзе на канцавую станцыю
Завершаны канцініум
Пазакласнае
І калі ты знайшоў сябе ў гэтым вершы, не думай, што ў ім больш нікога
Жанчыне
Самота вечнага падарожніка
Пераезды
Маім вам
Страх вышыні
“Раскажы, чаму тут так дажджліва летам”
“Перад сцяной дажджу…”

ISBN: 978-985-7144-96-9.

Год издания: 2016

Язык: Белорусский

Вершы. — Мінск : Кнігазбор, 2016. — 68 с. — (Бібліятэка Саюза беларускіх пісьменнікаў “Кнігарня пісьменніка”; Пункт адліку).

Torvald5

18 января 2018 г. 15:03