4,5

Ларыса Антонаўна Геніюш (1910—1983) выдатная паэтка з самабытным голасам. Яна прайшла жудасныя этапы, сталінскія лагеры смерці. Твор — шчырая споведзь нязломнага, дарэшты адданага Бацькаўшчыне…
Серия: Памяць па-над часам і межамі
Издательство: Беларускае гістарычнае таварыства

22 февраля 2017 г. 11:16

Я не вялікі фанат мемуараў, і ўвогуле чытаць пра чыёсьці жыццё - гэта адразу ж пакінуць сябе без аніякага выразнага сюжэта. І вось з гэтай абмоўкай дадзеная кніга слухалась с інтарэсам. Я атрымала добрае уражанне аб часе і месцах, дзе давялося жыць аўтарке: ад Захаднай Беларусі пад уладай Польшчы, праз паслядоўна незалежную, фашыцкую і савецкую Чэхію і да СССР і ГУЛага. Я ўбачыла гістарычная падзеі з погляду маленькага чалавека і убачыла маленькую моцную жанчыну... Канечне, яна пісала сама пра сабе, але вобраз выйшаў прывабны і сталы, і мне прыемна было з ёю пазнаёміцца. Мінула пара месяцаў, кніга успамінаецца добра: мабыць, і без вялікага захаплення, але і без адчуванная марна страчанага часу.

Птушкі бяз гнёздаў - 13 г, 54 хв

Год издания: 2012