Barbara Taylor Bradford - Angel

Angel 4
All were orphans when they met in their teens in the late seventies, and they vowed to be a family. As they reunite at a film party in London, it is Rosalind Madigan, the angel of the title, who holds them together. An Academy Award-winning designer blessed with innate goodness, Rosie is troubled by commitments that leave her feeling estranged from herself and her friends: Gavin Ambrose, a Hollywood megastar, a brilliant actor/producer whose personal life is not as successful as it appears (Nell Jeffrey, head of an international public relations firm and Rosie's best friend, a glamorous woman having a secret love affair (and Kevin Madigan,…
Издательство: Ballantine Books

Silviabianca

28 июля 2010 г. 17:22

Она девушка из бедной семьи, он же сын очень богатых родителей. Все против них и где-то даже они сами. Непонимание, сложные человеческие отношения, насилие в семье - в этой книге смешано много всякого, но потом после преодоления всех сложностей герои наконец-то начинают понимать друг друга. В отличие о многих любовных романов в этой книге много написано не о том, как у нее от взгляда на него подкашивались ноги или как он ее вожделел, а о том, как герои искали взаимопонимание и пытались преодолеть свои семейные сложности.

ISBN: 9780345388599, 0345388593

Год издания: 1995