4,3

Янка Купала заслужана лічыцца не толькі вялікім паэтам, але і творцам будучыні беларускай нацыі. Беларусацэнтрызм - тое, чым прасякнута ўся творчасць паэта-прарока, які прадбачыў галоўныя падзеі і…
Серия: Мая беларуская кнiга
Издательство: Попурри

10 марта 2021 г. 16:58

4 Перакуліцца з нічога ў нішто — не вялікая мэтаморфоза

П'еса "Тутэйшыя" сапраўды мела, мае зараз і будзе мець вялікае значэнне для Беларусі і беларускага народа. На яе старонках мы бачым сапраўдны боль беларусаў у асобе Янкі Здольніка, якія адчулі свою адметнасць, але, на жаль, нацыяй так і не сталі. А Мікіта Зносак паказаў нам і другі шлях - шлях прыстасаванца і чалавека, для якога яго хата - з краю. І мы, чытачы, бачым, што гэта - не выхад.

Мне вельмі шкада, што у школьныя гады я не цікавілася беларускай літаратурай, бо зараз разумею, што творы беларускіх пісьменнікаў такія ж актуальныя, як і 100 гадоў таму. І я спадзяюся, што ў хуткім часе мы прыйдзем да таго, каб звацца сапраўднай нацыяй і быць вольнымі

Тутэйшыя, пьеса

Яна i я, поэма

Фальклорна-рамантычная паэма

стр. 123-144

Сон на кургане, поэма

Драматычная паэма ў чатырох абразах

стр. 145-248

На Куццю, поэма

стр. 249-258

На Дзяды, поэма

стр. 259-271

ISBN: 978-985-15-2421-7

Год издания: 2015

Язык: Белорусский

Формат: 75x100/32 (125x185 мм)
Мягкая обложка
272 страницы
Вес: 130 г

10 марта 2021 г. 16:58

4 Перакуліцца з нічога ў нішто — не вялікая мэтаморфоза

5 ноября 2019 г. 00:30

5 Гэта крык, што жыве Беларусь

Прочитал пьесу в переводе Валентина Тараса, рекомендую. Сложно описать состояние людей, которые живут в городе, переходящем то к немцам, то к полякам, то к большевикам в течение буквально пары лет, однако у Янки Купалы, на мой взгляд, это получилось. Можно ли винить людей в том, что они приспосабливались к любой власти? Не знаю. Но вот эта фраза мне показалась отвратительно знакомой:

А у меня — хе-хе-хе! — пане профэссор, душа реальная: кто мне лучше платит, тому и служу, и чхал я на всякие идеи. У меня линия жизни прямая.

Сейчас это может звучать как "Семью-то кормить надо" (популярна среди полицейских или, например, чмошников из чопа в Шиесе) или как-то по другому, но смысл остаётся, к сожалению, прежним... И, кажется, свободной не стала ни Россия, ни Беларусь...

Подборки