4,4

В книгу рассказывается о юношах и девушках - выпускниках средней школы, об их труде, их заботах, об их радостях и огорчениях, о дружбе и первой любви.
Издательство: Издательство Детской литературы

sireniti

Эксперт по выращиванию банок с огурцами

24 апреля 2022 г. 13:04

4 Ніколи знову?

Чи буде нове покоління читати такі книги? Навряд чи. Особливо після останніх подій. Все, чого навчали нас в радянських шеолах, чим гордилися і пишалися - все втрачено. Все покоїться на цвинтарі забуття. Колись я з гордістю несла звання піонера, потім комсомольця. До того, звичайно ж була жовтеням, пишалала, что мій батько комуніст. О, Господи, а тебе нам забороняли, найбільше ті, хто раптом увірували. А українські школи зараз пустують. Навіть при пандемії не було так страшно.

Год издания: 1955

Твердый переплет, 308 стр.
Тираж: 30000 экз.
Формат: 84x108/32 (130х200 мм)

До кращих творів Олеся Донченка про школу належить повість “Юрко Васюта” (1951), а вершиною в усій його творчості став роман “Золота медаль” (1953), який є логічним завершенням творчого та життєвого шляху письменника.
Сюжет “Золотої медалі” вкладається в хронологічні рамки шкільного навчального року, побудований на гострих конфліктах. Ідеї твору – виховання юнаків і дівчат в шкільному колективі у взаємодії з сім’єю. Роман “Золота медаль” – це останній витвір поета.

Останні роки життя Олесь Васильович майже весь час проводив у Лубнах, до Харкова приїжджаючи тільки на три — чотири зимові місяці. У невеликій сонячній кімнаті свого лубенського будиночка створював він свої кращі твори. Двері його були завжди гостинно відчинені для початківців, а особливо — для учнів місцевих шкіл. Олесь Васильович і сам часто відвідував школи, бував присутній на уроках, на піонерських зборах і святах, читав шкільні газети та рукописні літературні журнали, виступав із читанням власних творів, розповідав дітям про специфіку письменницької праці. Тож не дивно, що саме в цей час з-під його пера виходять твори переважно шкільної тематики. Серед них особливою любов’ю читачів користуються повість «Юрко Васюта» (1950 р.) та роман «Золота медаль», який він задумав у 1950 році. Письменник був на піднесенні. Перед цим кожного року з-під його пера виходило кілька творів для дітей молодшого і середнього шкільного віку. Тепер поставлено далеко більше і відповідальне завдання: зобразити в широкому епічному полотні життя, навчання і мрії про майбутнє юнаків і дівчат, які вже розпрощалися з дитинством і стоять на порозі самостійного життя. Майже чотири роки забрав у письменника цей роман. І писався він досить важко. Незважаючи на те, що матеріалу було вдосталь (десятки разів відвідано школи Харкова і Лубен, безліч разів говорено з учнями й учителями), що за плечима був великий життєвий і творчий досвід, Олесь Васильович не поспішав, ще й ще раз накреслював сюжетні лінії, переосмислював образи, ретельно відбирав і шліфував кожне слово. На щастя, поряд поселився Іван Багмут, і Олесь Васильович часто заходив до свого старого товариши порадитися. «Під час роботи над «Золотою медаллю» він не раз радився зі мною з приводу окремих образів і сюжетних ліній цього роману, — згадував І. Багмут. — У цей час Олесь Васильович був уже хворий, але вигляд у нього був непоганий, і якось не вірилось, що хвороба серйозна і невиліковна. Тим більше, що лікарі багато надій покладали на операцію. У Олеся Васильовича був бадьорий настрій, і про хворобу ми майже ніколи не говорили».

- Останні роки свого життя Олесь Васильович прожив у Лубнах. У цьому місті минули його дитячі та шкільні роки, тут він формувався як письменник, сюди повернувся після Вітчизняної війни. Найвизначніший твір письменника — повість «Золота медаль» — теж створювався у Лубнах.

Багато творів написав О. Донченко за тридцять років літературної діяльності, але жоден з них не може зрівнятися ні художніми достоїнствами, ні широтою читацької аудиторії з «Золотою медаллю». Цей роман гідно увінчує довгий творчий шлях письменника. Сам Олесь Васильович розумів, що «Золота медаль» — його найкращий твір, але до самої смерті не переставав удосконалювати його. Так, уже безнадійно хворий, готуючи роман до друку, він змінює трактовку образу головного героя. «Золота медаль» — лебедина пісня Олеся Донченка, і проспівав він її мужньо, чесно, дзвінко. Після неї уже не брався за перо, хоча в голові роїлося багато нових задумів.

sireniti

Эксперт по выращиванию банок с огурцами

24 апреля 2022 г. 13:04

4 Ніколи знову?

danka

Все равно я не вижу этой надписи

22 сентября 2021 г. 09:35

Эту книгу хотелось хорошенько выстирать и отжать. Вот ведь есть в ней и характеры живые, настоящие, и сюжет, и первое чувство, и все герои яркие, и конфликты интересные, жизненные, но как заводится шарманка "за нашу Советскую Родину" - всё. Всё живое уходит, пафос и тоска. Не поймите меня неправильно, я люблю советскую литературу и сама горло перегрызу за нашу Советскую Родину. Просто я не верю, что обычные живые девчонки могут так говорить и думать. Я не сомневаюсь, что советские девушки в пятидесятые годы были яркими патриотками, но от этого не переставали они быть девчонками, которым хочется и развлечься, и посмеяться, и отдохнуть. Нет, не в этой книге. "Ни минуты для личного счастья - все Отчизне!", как говаривал персонаж моего любимого фильма. Да, книга является образцом той самой…

Подборки