Лицарі другого сорту. Наймане військо Лівобережної Гетьманщини 1669-1726 рр.

Алексей Сокирко

4,5

"Книга является первым исследованием исторических истоков и эволюции малоизвестной составляющей украинских вооруженных сил "эпохи казачества" – наемного (охотницкого) войска. Использовав обширный…
Издательство: Темпора

red_star

28 февраля 2017 г. 08:05

Очень качественная монография, написанная на рафинированном украинском языке. Автор детален, точен и неангажирован. Это производит впечатление. Вероятно, он птенец гнезда Натальи Яковенко, чьи работы когда-то открыли мне мир современной украинской академической историографии.

Тема достаточно узкая – наемные войска в Гетманате во второй половине XVII – первой четверти XVIII веков. Но прелесть в том, что автор разрывает рамки, начав с хорошего анализа самого явления «наемное войско» на примере Западной Европы XVI века, потом переходит к тому, как это явление преломилось в Европе Восточной. Хорошая эрудиция, большой объем переработанного материала дают на выходе отличное повествование, дополненное заметных количеством корректно подобранного материала иллюстративного.

Итак, наемные конные и…

РОЗДІЛ I. ФЕНОМЕН НАЙМАНСТВА В РАННЬОМОДЕРНІЙ ЄВРОПІ

1.1. В пошуках "ідеального типу" найманця

1.2. Наймані війська на Заході й Сході Європи XVI-XVIII ст.

1.3. Козаки та найманці в Гетьманщині середини XVII ст.

РОЗДІЛ II. ОХОТНИЦЬКЕ ВІЙСЬКО У ВІЙСЬКОВО-ПОЛІТИЧНІЙ СИСТЕМІ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ГЕТЬМАНАТУ

2.1. Початковий стан формування та статус охотницького війська. Глухівська рада 1669 р.

2.2. Охотницьке військо в останній чверті XVII ст.: альтернативи реалізовані й нереалізовані

2.3. Найманці під прицілом модернізації. Військо і процеси нівеляції автономії Гетьманщини (перша чвертьXVIII ст. )

РОЗДІЛ III. ПРНИЦИПИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОХОТНИЦЬКОГО ВІЙСЬКА

3.1. Комплектування, чисельність та етносоціальний склад

3.2. Особливості управління та внутрішньої структури

3.3. Постачання та забезпечення

3.4. Одяг і символіка

РОЗДІЛ IV. ОЗБРОЄННЯ Й ТАКТИКА ОХОТНИЦЬКОГО ВІЙСЬКА

4.1. Озброєння й спорядження

4.2. Від Чигирина до Азова. Тактика і бойова діяльність охотницького війська в 1677-1696 рр.

4.3. Від Нарви до Дербента. Охотницьке військо у Північній війні та "низових" походах 1700-1724 рр.

ВИСНОВКИ

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК