3,5

У аднатомнік класіка беларускай літаратуры, выдатнага празаіка Кузьмы Чорнага ўвайшлі самыя значныя яго творы — раманы, аповесці, апавяданні, узоры публіцыстыкі і (у поўным, без скарачэнняў,…
Серия: Беларускі кнігазбор
Издательство: Беллітфонд

13 ноября 2022 г. 15:01

*русский вариант ниже*

Невялічкі, але адметны твор. Ён дакладна адлюстровае свой час. Час, калі сапсаваць (часам – і знішчыць) жыццё чалавека можна было з дапамогай аднаго даносу.

Аўтар вельмі яскрава паказаў, што кепскія справы робяць кепскія людзі. Так, Сафрон пачаў помсціць Вольцы з-за яе адмовы з ім сысціся, і дзяўчыну можна выдатна зразумець. Выдатных якасцяў у яго не было, затое дурных– хоць адбаўляй. Гэткі чалавек- гаўно, што яго наступныя дзеянні толькі сцвярджаюць. Вольга ж, наадварот, дзяўчынай была выхаванай і талковай, за што той дурань яшчэ больш яе неўзлюбіў.

Вынік сумны. Галоўная гераіня перажыла некалькі паклёпаў, страціла бацькоў і нават не здолела прыехаць развітацца з татам. Яна скончыла інстытут і стала лекарам, але гэтая лячэбная дзейнасць прывяла яе да хворага Сафрона.…

Цана прароцтваў

стр. 553

ISBN: 985-6576-09-1

Год издания: 2000

Язык: Белорусский

Чорны, К. Выбраныя творы / Уклад. і прадм. М. Тычына; камент. М. Тычына, Я. Янушкевіч. — Мінск: Беллітфонд, 2000. — 596 с.
Тыраж 5000 экз.

13 ноября 2022 г. 15:01

*русский вариант ниже*

groslerka

Эксперт-любитель

24 ноября 2019 г. 20:12

Прычатала "Пошукі будучыні" ў межах кніжнай гульні "Игра в классики". Шчыра прызнацца, адвыкла я ад такой прозы, дзе ёсць белае і чорнае. Немцы ўсе дрэнныя, нашы - добрыя. Паны злосныя, мужыкі харошыя і ўсё такое. Хаця, зрэшты, сюжэт вельмі цікавы і вельмі трагічны. Па сутнасці - для ўсіх.

Калі я думаю пра гэтыя часы нашай гісторыі, то адчуваю толькі боль за сваіх продкаў. Жыць у той час - гэта вялікае выпрабаванне. Колы пекла - інакш і не скажаш. І назва кнігі ў гэтым плане вельмі ўдалая, асабліва адносна дзяцей. Бо калі тваё дзяцінства згублена, ты думаеш пра тое, як знайсці тую самую светлую будучыню для нашчадкаў, а святла не бачна: прыходзіць новае кола таго самага пекла.

Прынамсі зараз мы ведаем, што больш-менш светлая будучыня прыйдзе, але не хутка і не для герояў Чорнага.

Подборки