Belera

по поглощению книг и поеданию сгущенки

16 апреля 2023 г. 17:52

Як жа мала я ведаю пра беларускую літаратуру. Насамрэч, сорамна, бо ў рускай класіцы я, плюс-мінус, разбіраюся. Хоць гэта не наша роднае. І скідаць віну на школьныя праграмы і "час такі" не хочацца, бо рускую класыку са спісаў маст рыд я чытала ўжо пасля атрымання атэстата. Буду выпраўляцца, так што рыхтуйцеся, беларускамоўнага кантента стане больш (калі, вядома, спонсарам маіх пастоў перастане быць адна ленаватая задніца).

Складана коратка і без спойлераў напісаць, пра што ён - твор "Сэрца на далоні" Івана Шамякіна. Гэта гісторыя разгортваецца праз 20 гадоў пасля сканчэння Вялікай Айчыннай вайны. Жахі паступова пачынаюць сцірацца з памяці. Жыццё ідзе наперад, людзі рухаюцца далей, але некага ўсе не адпускаюць загадкі страшнага ваеннага мінулага. І ўсё гэта мы бачым праз сем'і двух…

lana_km

16 апреля 2023 г. 17:54

4.5 Книга о правде

Часто бывает так – покупаешь современную книгу, а у неё вся обложка исписана восторженными откликами, списком полученных наград. Начинаешь читать – и ничего. А здесь – однотонная обложка и аннотация, способная оттолкнуть любого современного читателя.

«В центре романа жизнь двух семей и их борьба за высокие идеалы коммунистической морали» - написано на моём издании. Если бы я раньше не ознакомилась с рецензиями других читателей, вряд ли я бы взялась за этот роман. На самом деле, всё не так страшно. Коммунистическая мораль на деле оказалась общепринятыми нормами, существовавшими в любое время. Это правда, любовь, дружба, верность. И неважно, как называют их в тот или иной исторический период.
Главные герои – доктор Антон Ярош и его друг журналист и писатель Кирилл Шикович.
Антон Ярош –…

FlynnCarsen

23 января 2023 г. 23:39

Здзіўляюся, што гэта кніга прайшла міма мяне ў школе. Але ўсяму свой час, і дзеля гэткай кнігі трэба было пачакаць. Хочацца адзначыць, што кнігу я прачытала хутка, бо мне было сапраўды цікава, што будзе далей. Героі рамана (залішне правільны Тарас, фанабэрысты Славік, прыдзірлівы Шыковіч, адданы Яраш і іншыя) мяне зацікавілі, бо гэта сапраўдныя людзі, за якімі цікава сачыць. Даволі мала палітыкі, нават тэма вайны паказана добра, не навязваючы чытачу тэмп. Спадабалася мне суіснаванне двох пластоў, як у "Майстары і Маргарыце" (такая паралель мне прыйшла з раманам Шыковіча). Мне ў рамане ўсяго хапіла: і дэтэктыва, і філасофіі, і кахання - усяго ёсць, і ў той колькасці, каб зацікавіла, але не надакучыла. Нават такая адкрытая канцоўка выглядае лагічна, што для мяне - самы лепшы камплімент.
Сты…

26 марта 2023 г. 16:19

5 Восторг и гордость

Очень люблю белорусскую литературу и наших писателей. С Шамякиным знакомился еще в школе, но перечитав сейчас, спустя 11 лет, ощутил полнейший восторг. Убедился, что прочитанные книги нужно перечитывать спустя годы, ведь меняются и взгляды на жизнь, мировоззрение, отношение к окружающим.

Книгу прочитал за два дня, так затянула эта замечательная история, что не замечал как пролетает время.

Сюжет бесподобный: здесь и очень органические переходы между военным и мирным временами, и частички детектива, расследование действий подпольщиков, и проблема «отцов и детей», вечные споры как воспитывать детей, любовь и как же меня порадовали семейные ценности. Как главный герой любит свою жену и детей. Это то что, сейчас у нас совершенно не в приоритете. Жаль, что мы забываем те некоторые плюсы жизни…

10 октября 2022 г. 21:53

Раман Івана Шмякіна "Сэрца на далоні" вельмі цікавы. У ім уздымаецца некалькі праблем адначасова: праблема бацькоў і дзяцей, мінулага, сучаснасці і будучыні, кахання і нянавісці, але асноўная тэма раману - гуманізм. Аўтар паказвае, што самае галоўнае - гэта чалавечае жыццё, што гэта найвялікшая каштоўнасць якая ёсць у чалавека. Недарма твор лічыцца адным з лепшых твораў беларускай літаратуры, а Іван Шамякін ставіцца ў адзін рад з такімі вялікімі пісьменнікамі Беларусі як Уладзімір Караткевіч, Васіль Быкаў, Якуб Колас і іншыя. Мова твора даволі простая, у параўнанні з мовай Караткевіча ці Купалы, таму твор падыйдзе для тых, хто толькі пачынае знаёміцца з беларускай мовай.

30 августа 2022 г. 19:27

4.5 Не на тое, на што трэба, ён часта траціў сілы і энергію. У сорак пяць год усвядоміць гэта - не вельмі прыемна.

Яшчэ адна цікавая гісторыя (на самай справе - ні разу) пра тое, як і што я чытаю. Шамякіна мы праходзілі у школе: класе, мабыць, у дзевятым ці дзесятым. Тады ён мне спадабаўся. Аднак нейкі час таму я спаймала сябе на думцы, што не памятаю амаль нічога з калісьці прачытанага: толькі, што круцілася ўсё навокал кардыёлага і чыёйсьці ўнучкі (дарэчы, памылілася ў гэтым апісаньні амаль па ўсіх франтах). Таму перачытаць вырашыла задоўга да таго, як натрапіла на адзін з вялікай колькасці марафонаў па школьнай праграме.
"Сэрца на далоні": чаму яго можна крытыкаваць?
Па-першае, гэта бытавы раман пра эпоху, якую цяпер не вельмі любяць (галоўнае слова - "бытавы", калі ў вас былі якіясь сумненні).
Па-другое, гэта гісторыя пра сяброўства, каханне, здрадніцтва і прабачэнне: увогуле - руціну (здаецца,…

7 августа 2019 г. 11:54

4 Домашняя книга

Сэрца на далоні - очень незамысловатая книга. Обычная история обычных людей. Спокойно читаешь... Спокойно представляешь... Спокойно размышляешь... Иногда даже переживаешь за героев книги. Из плюсов: очень понятный сюжет, но, к удивлению, не скучный. Интересно и даже захватывающе наблюдать, что же будет дальше. Ещё плюс - это атмосферный сюжет 60ых годов СССР в Белоруссии(именно так она тогда называлась) после 20 съезда партии. Ещё - разносторонне развитые автором персонажи. У каждого - свои мысли, свои чувства, свои переживания. Из минусов: сложно даже себе что-то вообразить из минусов, просто, по-моему, этой книге не хватает вот чего-то прям такого! Сам даже не знаю чего. Поэтому только 4 звезды. В общем, к прочтению советую тем людям, которые хотят расслабиться и получить…

11 июля 2018 г. 19:14

0 Книга, удивившая простотой и актуальностью сквозь года

Эта книга не о ядерном оружии, не о межгалактических отношениях. Она повествует о жизни людей разных профессий, возрастов и характеры у всех разные. В этой книге каждый найдёт себя. В книге показана простое советское счастье, и этим она и хороша. Каждому она будет интересна: рассказы о подполье, любовь, работа - все что есть и в наше с вами жизни, со своими переживаниями, падениями и взлетели. Она больше о людях, чем о фактах или о чем-то большем, но в этом и есть её прелесть, именно этим она и примечательна, и именно поэтому остаётся актуальна и в наши дни. Послевкусие от неё приятное, как от хорошего кофе. Нет впечатления затянутости или недосказанности, автор был с нами честен во всем он показал человеческие пороки и слабости, как человек пытается с ними бороться и…