3,9

Іван Карпович Карпенко-Карий — видатний драматург, критик, театральний діяч, актор. У народній свідомості він залишається передусім автором чудових п’єс, одним із корифеїв українського театру. До…
Издательство: БАО

29 августа 2020 г. 22:13

Буває, що загальний намір виконавця - відтворити ідею твору - включає необхідність розкриття намірів тих дійових осіб, тих героїв героїв твору, які намагаються приховати справжню суть своїх думок або вчинків, маскуючись словами, фразами або вдаючись до замовчування. Так, у п'єсі І.Тобілевича "Хазяїн" згадується про "сокритіє" Пухирем отари овець, що є власністю злісного банкрота, шахтаря Михайлова. У другій яві четвертої дії - сцена з Маюфесом, який обіцяє засвідчити в суді, що Пузир не приховав тієї отари, а взяв на випас. За цей обман Маюфес вимагає тисячу карбованців. Розгнівавшись, Пузир виганяє Маюфеса, з чого хоче скористатись інший хижак - Феномен.
Хитрий Пузир сльозу проливає, щоб виключити у Феномена лжесаідчення безкоштовно. Але гідний свого володаря хижак і лицемір Феномен…

Сто тисяч, пьеса

Хазяїн, пьеса

ISBN: 978-966-338-847-2

Год издания: 2007

Переплет: Твердый
Бумага: Офсетная
Вес книги: 200 гр.
Формат: 70х108/32 (130х165 мм)
Cтраниц: 384 стр. (иллюстрации)

Мартин Боруля
Сюжет комедіï «Мартин Боруля» письменник будує на фактах з життя родини Тобілевичів: батько драматурга, який довгий час служив управителем поміщицьких маєтків, вирішив домогтися визнання свого роду дворянським. На це пішло чимало часу, але марно — дворянство не було доведено, оскільки прізвище в старих документах було Тубілевич, а в нових Тобілевич. Карпенко-Карий використав цей факт, аби висміяти намагання простоï людини вибитись у дворяни, хибно думаючи, що цим можна в чомусь вивищитися над іншими.
Розв'язка — гостро драматична: Мартин скрізь зазнає поразки i, нарешті, одна літера в прізвищі (Боруля — Беруля) кладе край його змаганням за дворянське звання: рід Мартина не визнали дворянським.
Сто тисяч
Головний герой п'єси Герасим Никодимович Калитка, сільський багатій. На початку п'єси він зустрічається з невідомим євреєм, який пропонує йому махінацію — купити 100 тис. фальшивих рублів, заплативши за них тільки п'ять. Він залишає Калитці зразки фальшивих грошей, які начебто неможливо відрізнити від справжніх, для перевірки якості підробки. Калитка сам боїться піти в банк з фальшивими асигнаціями, і вмовляє зробити це свого кума. Тим часом інший єврей, фактор Гершко Маюфес, пропонує Герасиму надійнішу справу — позичити п'ять тисяч рублів поміщику під залогу його земель. Поміщик не зможе повернути гроші, й земля опиниться в руках Калитки.
Кумова поїздка до міста вдалася. «Фальшиві» гроші прийняли. Тоді Герасим зважується на махінацію в повному об'ємі, отримавши мішок «грошей». Втім «гроші» виявилися звичайним папером, і тільки зверху в мішку було кілька пачок зі справжніми купюрами. Втративши п'ять тисяч Калитка пробує повіситися, але його врятував копач Бонавентура. Прийшовши до тями обдурений «махінатор» промовляє: «Пропала земля Смоквинова! Нащо ви мене зняли з вірьовки? Краще смерть, ніж така потеря», на чому п'єса завершується.
Окрім основної лінії п'єса містить також і побічні, мета яких краще розкриття характеру головного героя. Одна з побічних ліній — кохання сина Калитки Романа з наймичкою Мотрею, одруженню яких перешкоджає батько. Він мріє поріднитися з мільйонером Терентієм Пузирем. Однак, коли Роман відвідав Пузиря, там з ним обійшлися як з челяддю, що вкрай обурило батька. Коли кум повернувся з міста з радісними звістками, Калитка, бажаючи потайки відсвяткувати подію, погоджується на заручини Романа і Мотрі.
Лінія копача Бонавентури вводить у комедію протилежність Калитці - мрійника, який присвятив своє життя тому, щоб ураз розбагатіти, знайшовши закопаний скарб. Образ дружини Калитки, працьовитої простої жінки, допомагає показати скупість Герасима — він, наприклад, змушує її ходити 3 версти до церкви пішки, жаліючи коней.
Хазяїн
Хазяїн — соціальна комедія Івана Карпенка-Карого, написана в 1900 році. У ній драматург висвітлює явище становлення нової селянської української буржуазії в кінці 19 ст. Автор характеризував п'єсу, як злу сатиру на людську любов до стяжання без жодної іншої мети.
Карпенко-Карий виношував образи сільського мільйонера Терентія Пузиря та його оточення понад 10 років, з часу написання п'єси «Сто тисяч». Роботу над твором він завершив весною 1900 на хуторі Надія, названому так на честь першої дружини, Надії Тарковської. Прообразами головного героя п'єси, Терентія Пузиря, були українські підприємці на зразок Терещенків та Харитоненків, становлення яких відбувалося в умовах розвитку капіталізму в тодішній Російській імперії і на території України, зокрема.
Через образ Терентія Пузиря, вихідця з селян, який швидко розбагатів, скуповуючи землі, Карпенко-Карий проводить основну ідею твору — моральне звиродніння стяжателя, для якого зиск понад все, і який не зупиняється перед жодними аферами, лише б помножити свої статки.
Фінал п'єси водночас гротескний і трагічний — «пузир» лопнув — Терентій Пузир помирає від розриву нирки.
У сатиричній комедії «Хазяїн» Карпенко-Карий не тільки викрив потворні явища капіталістичної дійсності, а й висміяв моральне убозтво глитаїв, які в гонитві за наживою втрачають людську подобу, стають огидними і жалюгідними хижаками. У листі до сина Назара автор так визначив тему цієї комедії: «"Хазяїн" — це зла сатира на чоловічу любов до стяжання, без жодної іншої мети. Стяжання для стяжання!»

«Мартин Боруля» (1953, реж. О.Швачко),
«Сто тисяч» (1957, реж. В.Іванов),
«Хазяїн» (1976, реж. Ю.Некрасов, А.Ріпко)

Кураторы

29 августа 2020 г. 22:13

18 июля 2020 г. 17:07

Мені подобається ця книга через авторитет українського драматурга: зобразив не стільки жадність головного персонажа, скільки комічним, смішним його зобразив! Персонаж цей є також дуже жадібний: весь час думає і говорить: "Моя земелька!" К як не відчути, замістити, що ця п'єса є Вічна, перегукується із українськими теперішніми реаліями: тепер в Україні земельне питання є, і донедавна було гострою, наболілою Проблемою!!! А як же ще один епізод Герасима Калитки не замітити, обговорити: Герасим Калитка "попікся" тим, що дав свої реальні, справжні гроші, бо хотів купити ще більше і більше "земельки", а отримав фальшиві гроші на обмін, - у ще більших шахраїв, - і його мрія про велике багатство, багато майна і землі - розвіялася, як дим!!! І, фактично, п'єса закінчується тим, що Герасим…

Подборки