4,3

"Сьлед матылька" - дакументальнае падарожжа ў Менск 1960-х, дзе жыве дзіўны амерыканец-перабежчык, за якім дзень і ноч сочыць вока і вуха дзяржбяспекі. Неўзабаве ён адляціць на радзіму і наробіць…
Серия: Бібліятэка Свабоды. ХХІ стагодзьдзе
Издательство: Радыё Свабодная Эўропа/Радыё Свабода

ELiashkovich

12 января 2020 г. 19:38

Все знают, что главным подозреваемым в убийстве Кеннеди считается Ли Харви Освальд. Много кто знает, что Освальд некоторое время жил в Советском Союзе. Однако мало кто может сказать, в каком именно городе.

А он, между прочим, в Минске жил. В трех станциях метро от места, где я сейчас набираю текст. Только метро у нас тогда еще не было.

Убийство Кеннеди — событие тектонической важности. Недаром многие американцы по сей день без проблем могут вспомнить, где были и чем занимались 22 ноября 1963 года. Поэтому не стоит удивляться, что история Освальда американцами изучена всесторонне. И речь тут даже не о многотомном сборнике материалов от комиссии Уоррена. Речь о журналистах и писателях, которые постепенно осветили все стороны жизни бывшего морпеха. И до минской странички тоже добрались.

Алек…

ISBN: 978-0-929849-41-6

Год издания: 2011

Язык: Белорусский

Мяккая вокладка, 390 с.: іл
Дадатковая даведка: Публікацыі і архіўныя матэрыялы выкарыстаныя з дазволу: The Mailer Estate, New York («Oswald’s Story» Н. Мэйлера); выдавецтва «MonLitera», Менск («Oswald: Russian Episode» Э. Цітаўца); Дзяржаўнага архіву кінафотафонадакумэнтаў Беларусі, г. Дзяржынск.

Кураторы

ELiashkovich

12 января 2020 г. 19:38

Алек…

13 февраля 2018 г. 07:40

Цікавая кніга. Яна прысвечана меркаванаму забойцу амерыканскага прэзідэнта Кенэдзі - Освальду. Дакладней, яго побыту ў Мінску. Амерыканец жыў у савецкай Беларусі. Пасля вярнуўся ў ЗША, дзе і застрэліў Кенэдзі. У Мінску захавалася кватэра, дзе жыў амерыканец. Яшчэ жывыя людзі, якія з ім сутыкаліся. Гэтая кніга - нетыповая для беларускіх пісьменнікаў. Яны нон-фікш пішуць часта так нецікава і на другасныя, вельмі вузкія тэмы. Лукашук у гэтым плане нашмат пераўзыходзіць астатніх. Адзіны мінус у кнізе, як на мяне, бясконцае цытаванне кнігі іншага аўтара пра Освальда. Ці не палову кнігі Лукашука займае такое цытаванне. Можна было б пераказваць фрагменты, каб было меней двукоссяў.