4,1

У аповесці «Прынцэса тусоўкі» ўзняты сур'ёзныя праблемы сучаснай рэчаіснасці, найперш школьнай моладзі. Раскрываецца тэма так званых тусовак, школьнай наркаманіі і таксікаманіі. Адна з гераінь твора…
Серия: Бібліятэка школьніка
Издательство: Мастацкая літаратура

26 февраля 2023 г. 17:43

0 Усё вельмі павярхоўна

Прачытаўшы аповесць "Прынцэса тусоўкі", вы не знойдзеце нічога вартага і карыснага. Тэкст - гэта набор павярхоўных думак, недакладных вобразаў і танных сэнсаў. А сюжэт - адна вялікая гіпербалізацыя, якая быццам бы павінна данесці чытачу недарэчнасць такіх з'яў як наркаманія і падлеткавая злачыннасць.

Магчыма, падлеткаў  пачатку 2000-ых кніга магла закрануць, але дакладна ніяк не паўплывае на моладзь 2023. Калі жадаеце данесці праблему  для сучаснай моладзі, рабіце гэта больш тонка і майстэрскі. Не варта думаць, што калі чытач - гэта чалавек 14-17 гадоў, дык і намагацца для не трэба!

І адно слова адносна беларускай мовы.
магчыма, мне трапіў яшчэ не вычытаны тэкст (вельмі хочацца ў гэта верыць). Але нават і ў такім разе я не разумею, як можна было, напрыклад, слова "канапа" (мэбля, на якой…

ISBN: 978-985-02-1020-3

Год издания: 2008

Язык: Белорусский

Хвалей, Я. Прынцэса тусоўкі: аповесці. — Мінск: Мастацкая літаратура, 2008. — 366 с. — (Бібліятэка школьніка).
Тыраж 3000 экз.

26 февраля 2023 г. 17:43

0 Усё вельмі павярхоўна

І адно слова адносна беларускай мовы.

10 июня 2020 г. 17:30

5 Водгук на кнігу "Прынцэса тусоўкі"

Аўтарам гэтага рамана з'яўляецца беларускі пісьменнік-Яўген Хвалей. Кнігу я перачытваў другі раз, але цікавасць да яе не страціў.

Пра саму кнігу:

Ў сваім творы Яўген Хвалей ўздымае сур'ёзныя праблемы сучасных падлеткаў. Тут вам алкагалізм, наркаманія, таксікаманія, цяжкія ўзаемаадносіны бацькоў і дзяцей, дзяцей і настаўнікаў. Ўсе гэтыя праблемы  адзін за адным загубляюць падлеткаў, што добра бачна ў творы "Прынцэса тусоўкі". Кніга будзе карысна настаўнікам, бацькам, а таксама нам—падлеткам. Яна дапаможа забяспечыць людзей ад страты сяброў, магчыма, вучняў ці сваіх дзяцей. Гэта адзін з самых любімых мною твораў, які на доўгі час застанецца ў маёй памяці.

Подборки