Выбраныя творы

4,4

Кнігу выдатнай польскай пісьменніцы ураджэнкі Гродзеншчыны Элізы Ажэшкі (1841-1910) склалі аповесці, апавяданні і нарысы, напісаныя на беларускім матэрыяле. Некаторыя творы перакладзены на беларускую мову адмыслова для гэтага выдання. Гэта - дваццаты том «Беларускага Кнігазбору»

Серия: Беларускі кнігазбор
Издательство: Беларускі кнігазбор

xbohx

Диванный Эксперт

6 июня 2016 г.

4 Польская мова. беларуская душа.

Сёння спаўняецца 175 гадоў з дня нараджэння выдатнай польскай пісьменніцы беларускага паходжання. Тут як і з Міцкевічам: я не магу назваць яе адназначна польскай ці адназначна беларускай, таму польская, бо пісала па-польску, але важна адзначыць беларускае паходжанне, бо гэта адлюстроўваецца ў многіх яе творах.. Калі казаць пра сам зборнік, то ў ім сабраныя тры аповесці (Нізіны, Дзюрдзі, Хам) і тры апавяданні (Зімовым вечарам, Тадэвуш, Людзі і кветкі над Нёманам). Увогуле творчая спадчына Ажэшкі вельмі багатая. У прадмове да кнігі В. Гапава адзначае, што гэта "больш за пяцьдзесят тамоў розных празаічных жанраў. Да іх далучаецца дзесяць тамоў…

Каралева жывога слова. Валянціна Гапава

Каментары

ISBN: 985-6318-73-4

Год издания: 2000

Язык: Белорусский

Выбраныя творы / Эліза Ажэшка; Уклад., прадм. і камент. В. Гапавай. — Мн.: Бел. кнігазбор, 2000. — 512 с. іл. — («Беларускі кнігазбор»: Серыя 1. Мастацкая літаратура).