3,9

Издательство: Каменяр

23 октября 2022 г. 21:31

3 Спойлер Сила в єдності — тільки тоді можна подолати ворога

Я читала цю повість ще в 2010 році, мені було 12 років, я була семикласницею і поклала цій книзі 3 з 5, вона мені дуже не сподобалася.

Тепер мені 24 роки, я перечитала вдруге, і моя думка змінилася: здається, я тоді не зрозуміла твір, для мене була нудною мова, якою писав Франко, і батальні сцени у 12 років — не моє. Я навіть призабула про що твір.

Через 12 років змінилася я, моє сприйняття. Мова: жива, проста, якою і говорили люди того часу, а це 1241 рік, захід України, цю мову я розумію. До того ж батальні сцени вдалися Франкові особливо добре: вони ефектні, лаконічні, трохи драматичні (особливо кінцівка), їх поглинаєш швидко. Та й саму повість я прочитала за 1 день.

Головних героїв у нас четверо: Захар Беркут – місцевий мудрець-знахар, який завжди знає що робити; Максим Беркут – син…

Захар Беркут, повесть

Год издания: 1986

Язык: Украинский

«Захар Беркут. Образ громадського життя Карпатської Русі в XIII віці» — історична повість Івана Франка про боротьбу давніх карпатських общин проти нашестя монголів та соціального гноблення. ЇЇ написано з 1 жовтня до 15 листопада 1882 року на конкурс, оголошений журналом «Зоря», та вперше видано в 1883 році в цьому журналі. На основі повісті знято однойменний фільм.

Події відбуваються 1241 року. Боярин Тугар Вовк прибуває з дочкою Мирославою у Тухольщину в Карпатах, де князь подарував йому землі. Максим, син місцевого старійшини Захара Беркута, та боярська дочка закохалися, — та Тугар Вовк категорично проти їхніх стосунків.

Боярин, намагаючись узурпувати владу, вступає у конфлікт з общиною тухольців, які звикли жити незалежно. Протистояння досягає апогею, коли Тугар Вовк під час ради вбиває Митька Вояку, котрий мав свідчити проти нього, — і громада проганяє вбивцю. Залишивши загін воїнів охороняти свій дім, боярин з Мирославою їде до монголів, на сторону яких переметнувся ще під час битви на Калці.

Згодом Тугар Вовк супроводжує десятитисячне монгольське військо під командуванням Бурунди-бегадира, яке вирушило на тухольський перевал. У зіткненні з передовими монгольськими загонами Максим Беркут попадає в полон. До тухольської общини прибуває підмога з сусідніх громад, а також Мирослава, яка переказує план Максима по перемозі та знищенню монголів.

Тухольці пускають загарбників у долину села, і перекривають вихід. Монголи безуспішно пробують прорватися. А невдовзі за порадою Захара Беркута перекрито потік, — і долина села, в якій знаходяться монголи, починає затоплюватись. Бурунда пропонує обміняти життя Максима на свободу, але йому відмовляють. Тоді він замахується, щоб вбити полоненого, але Тугар Вовк відрубує йому руку, рятуючи Максима.

Тугар Вовк, Бурунда та десятитисячне військо монголів мертве, а Максиму вдається врятуватись. Відчуваючи що помирає, Захар Беркут виголошує пророчі слова: громадську єдність, завдяки якій було здобуто перемогу, буде втрачено, — лихі часи настануть для народу, але з часом відродиться вона, і настануть щасливі часи її відродження. У кінці твору автор риторично запитує, чи не настала та щаслива доба, про яку, помираючи, говорив старий Захар Беркут.

23 октября 2022 г. 21:31

3 Спойлер Сила в єдності — тільки тоді можна подолати ворога

ami568

14 ноября 2020 г. 18:52

Роман з багатьма смислами - політичним, соціальним, романтичним, патріотичним, визвольним. Для мене все ж було більше політичних мотивів.

Іван Франко істинно великий писменник, який, здавалось би, просто мовою так зописав життя карпатського українського селища. І зописав як справжню маленьку демократичну країну, де існує справжня влада народу, де суспільство очолює людина, яка любить людей, яка душою боліє за своє село, і не має з того ніякого зиску. Він вміє влаштувати своє життя сам, і не зацікавлений в привілеях можновладця. А своїми односельцями не керує, а дає їм поради, напуття. Це аж ніяк не накази, а досвід, чесне життя, чиста душа, які генерують ідеї, що йдуть на користь не тільки одному селу, а й сусідам. Захар Беркут - яскравий образ українського патріота, мудреця, який дуже…

Подборки