4,6

Факсимильное издание, Минск
Издательство: Мастацкая літаратура

13 января 2024 г. 21:45

гэты сбонік - мой найўлюбленішы з усіх, што я бачыў. “Вянок” - першы і адзіны сборнік вершаў М. Багдановіча, які іздаўся пры жыцці аўтара. У ім вы знойдзіце ўсе: ад вершаў, якія стаяць у той жа паслядоўнасці, як і ў першым іздацтае, так і запісы з дзенніка Багдановіча. Усім беларусам, у якіх баліць сэрца за Радзіму рэкаміндую да прачцення. Няхай жыве вечная нашая краіна над зоркай Палярнай.

Год издания: 1981

Язык: Белорусский

Багдановіч, Максім Адамавіч (пісьменнік ; 1891—1917).
Вянок : кніжка выбранных вершаў / Максім Богдановіч. — Факсімільнае выд. — Мінск : Мастацкая літаратура, друк. 1981. — 117, [3] с. ; 21 см. — Выхадныя даныя арыгінала: Вільня : Друкарня М. Ку[х]ты, 1913. — Змест: Нізка вершаў "У зачараваным царстве" ; "Згукі Бацькаўшчыны" ; "Старая Беларусь" ; "Места" ; "Вольныя думы" ; "Старая Спадчына" ; Думы ; Мадонны. — 10000 экз. — 1 р.

Кураторы

13 января 2024 г. 21:45

21 июня 2016 г. 00:41

5 У вянку цытат

"Вянок" - адзіная прыжыццёвая кніга Максіма Багдановіча, як любяць казаць. Але яшчэ гэта адна з тых кніг, якую я перачытваў не адзін раз. Гэта кніга, якая можа стаць настольнай для каго-небудзь з вас, бо прыдатная на ўсе выпадкі жыцця. Кніга, пра якую можна казаць бясконца... Вырашыў звузіць рэцэнзію да цытацыі і падзяліцца з вамі цытатамі, якія я знайшоў у "Вянку". Пра творчасць Максіма Багдановіча часта кажуць у кантэксце сусветнай літаратуры, у які ён сам упісаў беларускую літаратуру. І праз цытаты ў тым ліку. Вось напрыклад, цытата ў вершы «Вечар»:

Голас полем пракаціўся, У бары аддаўся: «А дзе ж тая крынічанька, Што голуб купаўся».

Гэта цытата неатрыбутаваная, г. зн. у ёй не пазначана першакрыніца. У народнай песні заляцанне хлопца да дзяўчыны атаясамліваецца з купаннем у…