4,3

Новы раман Уладзімір Някляева, па яго ўласным прызнанні, — удзячнасць Менску і ўсім тым, хто разам з ім увайшоў у жыццё аўтара. Гэтая кніга, шмат у чым аўтабіяграфічная, — пра фарміраванне ідэалаў…
Издательство: Выдавец А. А. Калоша

16 марта 2018 г. 08:55

Гарадскі раман, я б сказаў. Мастацкая кніга пра савецкі Мінск. Канечне, горад - толькі фон. Але там столькі дэталяў зафіксавана. Сустракаў меркаванні ад мінчукоў, што ўсё было не так, як апісаў Някляеў. А я не мінчук, таму раман успрымаў як мастацкі твор. І ён мне спадабаўся. Вартая кніга. Някляеў піша цудоўныя вершы, але і яго проза не горшая.

ЗМЕСТ

Вуліца Энгельса, колішняя Дамініканская, былая Петрапаўлаўская
Вуліца Першамайская, колішняя Вясёлая
Вуліца Камуністычная, колішняя Другая Міхайлаўская
Плошча Якуба Коласа, былая Камароўская
Вуліца Інтэрнацыянальная, колішняя Зборавая, Волацкая, былая Хрышчэнская, Прэабражэнская
Вуліца Кісялёва, былая Старажоўская
Вуліца Залатога пылу

Дадатак

З Даклада М. С. Хрушчова на ХХ з’ездзе КПСС
«Маё месца ў калгасе»
Президента Кеннеди могли убить из-за инопланетян
Справка
З артыкула Палкоўніка «Мы беременны цивилизацией будущего, или заметки неомарксиствующего антимарксиста»
Стэнаграма сустрэчы М. С. Хрушчова з творчай інтэлігенцыяй
З даклада Прэзідыума ЦК КПСС на Кастрычніцкім пленуме ЦК КПСС
Фальклор
Хроніка падзей пачатку 60-х гадоў ХХ стагоддзя — апошніх гадоў хрушчоўскай адлігі
Вуліца Ўладзіміра Някляева. Паслямова Віктара Ледзенева (Віла)

ISBN: 978-985-90307-1-0

Год издания: 2012

Язык: Белорусский

Менскі раман. – Мінск : выдавец Калоша А. А., 2012. – 314 с. : іл.
Кніга складаецца з трох узаемадапаўняльных частак: самога мастацкага твора, раздзела дакументаў і паслямовы аднаго з герояў рамана — Віктара Ледзенева. Такім чынам нібыта наўмысна падкрэсліваецца пэўная дакументальнасць кнігі, хоць сам Уладзімір Някляеў, які шмат зрабіў для таго, каб надаць ёй гэтай дакументальнасці, катэгарычна сцвярджае, што «Аўтамат з газіроўкай з сіропам і без» — твор выключна мастацкі.

2012 — шорт-лист первой премии Гедройца.
2013 — лауреат премии Гедройца.

Кураторы

16 марта 2018 г. 08:55

14 января 2018 г. 06:18

2 слабое начало писателя-Некляева

По стилю этак книга напомнила творение Кати Гордон. Все куда-то вечно идут и выпивают,постоянные гости ,слежка КГБ. И какже это мальчику из такой неблагонадежной компании антисоветчиков удалось стать великим поэтом -песенником?

Подборки