4,3

Проза Уладзіміра Някляева, як і ягоная паэзія, адметная псіхалагізмам, вастрыней адчування і глыбіней асэнсавання часу. У новую кнігу увайшлі апавяданні і аповесці, напісаныя ў замежжы і па вяртанні…
Серия: Кнігарня пісьменніка
Издательство: Медысонт, Мінск: "Медысонт"

5 января 2014 г. 05:28

Для меня и многих моих ровесников, Некляев - прежде всего политик. Поэтому книгу я решила прочесть скорее из любопытства. И была поражена!

Прежде всего тем, что стихи Некляева популярнее прозы. На мой взгляд, это один из лучших авторов Беларуси сегодня, я бы поставила его рядом с Быковым по силе воздействия и мастерству изложения. Я зачитывалась, я даже выписывала цитаты, чего со мной уже давно не случалось... Нет сейчас текста под рукой, но вот, например:

Жизнь - как спичка. Незаметно заканчивается и только жжёт в конце

Совершенно не помню, по-русски или по-белорусски читала, настолько органичен был стиль. К слову, подаренный за несколько лет до этого Орлов, с которым я мучалась, лазила по словарям и плевалась от его пошлых сцен, и рядом не стоял. При всём, как говорится, уважении.

И…

Аповесці: “Вежа”, “Няхай жыве 1 Мая!”, “Прага”, “Мірон ды Мірон” і “Вяртанне Веры”, апавяданні.

ISBN: 978-985-6887-23-3

Год издания: 2009

Язык: Белорусский

У прадмове да кнігі Андрэй Федарэнка робіць слушную выснову, што «нельга стварыць праўдападобную ілюзію падарожжа ў далёкія заморскія краіны, калі ўсе твае вандроўкі — да бліжэйшага газетнага шапіка. Дык вось у гэтым плане і выйгрыш, і плюс, і элементарная павага, і давер да аўтара «Цэнтра Еўропы»».
Уладзімір Някляеў нязмушана стварае атмасферу поўнага даверу паміж чытачом і героямі сваіх празаічных твораў. Аўтар змясціў у кнігу аповесці «Вяртанне Веры», «Прага», «Вежа», «Мірон ды Мірон», «Няхай жыве 1 Мая!», а таксама больш за дзесяць апавяданняў.

Номинант: 2010 г.Глиняный Велес

Кураторы

5 января 2014 г. 05:28

Жизнь - как спичка. Незаметно заканчивается и только жжёт в конце

И…

31 января 2012 г. 22:05

Калі брала ў рукі кнігу-зборнік апавяданняў і аповесцяў, напісаную чалавекам, даўно і шырока вядомым у першую чаргу вершамі, песнямі, і толькі пасля іх добра пашумеўшым раманам і сваім няпростым жыццёвым шляхам, рыхтавалася атрымаць як мінімум "дозу" ўражанняў і эмоцый. І ўсё адно "доза" пераўзышла ўсе прадчуванні. У кожным уключаным у кнігу творы свой настрой, свой час, свае пытанні і пры гэтым аднолькава натуральна створаны і пасляваенны энкавэдэшнік, і служка гатэлю ў сучаснай Швецыі. У гэтай кнізе ёсць усё, ад праўдзівай прыпавесці да казачнай рэальнасці, ад кінематаграфічнасці да штодзённай будзённасці, ад трагедыі да фарсу, ад забойства да выпадковасці, ад прастытуцыі да шаленства, ад роднага падворку да скандынаўскага парома, ад калгаса да каралеўскага вяселля, ад фаталізму да…

Подборки